Agjencia Zhurnal.mk.

Shahpaska: Vazhdojmë të investojmë në zgjerimin e kapaciteteve të çerdheve për fëmijë

Shkup, 23 gusht – Ministria e Punës dhe Politikës Sociale do të hapë 10 kopshte të reja deri në fund të vitit për një proces më të mirë arsimor dhe kujdesi për më të vegjëlit në disa komuna të vendit. Ministrja Jagoda Shahpaska, e cila sot në Berovë inspektoi punimet përfundimtare të ndërtimit të katër dhomave të reja në çerdhen e fëmijëve “23 Gushti” informoi se paraprakisht janë ndërtuar ose rindërtuar 15 kopshte, duke e çuar numrin në 25 deri në fund të vitit dhe i bëri thirrje autoritetet komunale të aplikojnë për projekte të tilla edhe në vitin 2022.

 

“Sot pata kënaqësinë dhe nderin që në patronatin e çerdhes në Berovë të inspektoj fazën përfundimtare të aktiviteteve ndërtimore për ndërtimin e 4 hapësirave të reja.

Me ndërtimin e hapësirave të reja që do të rrisin kapacitetin për 60 vende të reja, ne do të zvogëlojmë disi presionin nga prindërit për praninë e fëmijëve në çerdhen e Berovës. Fëmijët deri në 2 vjeç do të vendosen në dy hapësira, dhe pjesa tjetër janë hapësira ku do të akomodohen fëmijët nga grupi më i vogël”, tha Shahpaska.

Aktivitetet për ndërtimin e katër qendrave të reja të kohës së lirë, siç shtoi ai, realizohen me bllok-grante nga Ministria me mbështetjen e Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim përmes një projekti nga UNDP-ja.

Related posts

Radev zgjedhet president i Bullgarisë – Zaev zhvillon bisedë telefonike me të

Redaksia

Moti sot me shi dhe me borë në vendet malore

Z H

Zaev për vizitë në Tiranë, takohet me Merkelin dhe liderët e tjerë të Ballkanit Perëndimor

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More