Agjencia Zhurnal.mk.

Seul, qeveria e këtij qyteti do të jetë para që do t’i bashkohet Metaverse-s

Seuli thotë se do të jetë qeveria e parë e madhe e qytetit që do të hyjë në metaverse.

 

Sipas mediave të huaja, më 3 nëntor, kryeqyteti i Koresë së Jugut njoftoi një plan për të vënë në dispozicion një shumëllojshmëri shërbimesh publike dhe ngjarje kulturore në metaverse, një internet gjithëpërfshirës që mbështetet në realitetin virtual.

Nëse plani është i suksesshëm, banorët e Seulit mund të vizitojnë një bashki virtuale për të bërë gjithçka, nga turneu në një vend historik deri te depozitimi i një ankese civile duke vendosur syze të realitetit virtual.

Investimi prej 3.3 milionë dollarësh është pjesë e planit 10-vjeçar të kryebashkiakut Oh Se-hoon për qytetin, i cili synon të përmirësojë lëvizshmërinë sociale midis qytetarëve dhe të rrisë konkurrencën globale të qytetit.

Ai gjithashtu prek Marrëveshjen e Re Dixhitale të Koresë së Jugut, një plan mbarëkombëtar për të përqafuar mjetet dixhitale dhe Inteligjencën Artificiale për të përmirësuar kujdesin shëndetësor, infrastrukturën qendrore dhe ekonominë në rimëkëmbjen e saj nga kriza ekonomike e shkaktuar nga Covid-19. 

Related posts

Franca thotë se do të tërheqë ambasadorët e saj nga SHBA-ja dhe Australia, pas marrëveshjes Aukus

D V

Elon Musk është tani njeriu më i pasur në botë, shefi i Tesla-s i replikon Jeff Bezos me një medalje të vendit të dytë

D V

Corona: Më shumë se një në dy të rinj ndjehet i vetmuar

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More