Agjencia Zhurnal.mk.

Sërish përmbytje dhe dramë në Belgjikë: Uji bart vetura, përrenjtë në rrugë

Pjesë të Belgjikës u goditën përsëri nga përmbytjet dhe barttnin vetura.

 

Provincat e Namur dhe Valon Barban, në juglindje të Brukselit, të cilat ishin prekur tashmë nga përmbytjet shkatërruese javën e kaluar, në të cilën vdiqën 36 njerëz, u prekën veçanërisht.

Qendra belge e Krizave ka lëshuar një paralajmërim për popullsinë sepse moti i keq pritet të zgjasë për disa ditë.

Reshjet e mëdha të shiut shkaktuan dëme të konsiderueshme në Dinan, ku përroi përhapte grumbuj veturash nëpër qytet.

Një zjarrfikës vlerësoi se përmbytjet e reja ishin më të këqija se javën e kaluar.

Numri i vdekjeve të konfirmuara në Belgjikë dhe vendet fqinje ka tejkaluar 210 dhe rindërtimi vlerësohet të kushtojë disa miliardë euro.

Related posts

Kina mbështet Agjencinë Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA)

Redaksia

Rreth180,000 fëmijë janë abuzuar seksualisht gjatë 3 viteve

N E

Komisioni Evropian ndan 6.3 miliardë euro për rimëkëmbjen e Kroacisë

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More