Agjencia Zhurnal.mk.

Serbia nuk po e respekton marrëveshjen e Uashingtonit, anulon hapjen e ambasadës në Jerusalem

Afati i caktuar nga Marrëveshja e Uashingtonit për Serbinë për të zhvendosur ambasadën e saj në Jerusalem skadon sot.Aleksander Vuçiç foli nëse Serbia do ta bëjë këtë.Presidenti i Serbisë kujtoi, duke iu përgjigjur gazetarëve pas ceremonisë së shënimit të përfundimit të punimeve në ndërtimin e Kullës së Beogradit, se ai nuk nënshkroi një kontratë me Kosovën, dhe as me Izraelin, por me Shtetet e Bashkuara.

“Ne kishim marrëveshje, dhe unë gjithashtu kam pasur një bisedë me kryeministrin izraelit, dhe i thashë qartë se nuk kam nënshkruar një dokument të përbashkët me shqiptarë dhe amerikanë, por vetëm me amerikanë, dhe kjo gjithashtu kishte të bënte me marrëdhëniet e Izraelit me ne”,Tha Vuçiç.
Ai gjithashtu kujtoi se ndërkohë, Izraeli e pranoi pavarësinë e Kosovës, domethënë një mision diplomatik të të ashtuquajturës Kosovë në Izrael.“Kjo po i ndryshon gjërat tani”, tha Vuçiç, duke shtuar se Serbia do të vazhdojë të ndërtojë marrëdhënie me Izraelin, por që ajo gjithashtu ka interesat e veta, të cilat nuk dëshiron t’i neglizhojë.

“Dhe mos u shqetësoni për pozicionin e Serbisë. Ne do të jemi në përputhje me ligjin publik ndërkombëtar, por edhe me interesat e Serbisë dhe këto interesa kanë ndryshuar që kur Izraeli njohu pavarësinë në Kosovë për të marrë vendime në të ardhmen, duke respektuar miqësinë me Izraelin, por dhe duke respektuar veten.Ju nuk mund të na thoni – ne e kemi njohur pavarësinë në një pjesë të territorit tuaj, dhe ju shkoni përpara sepse jeni nën presion nga ata që na kanë bërë presion, kështu që bëni të njëjtën gjë…”, tha Vuçiç.Vuçiç thekson se ai nuk e pranon atë logjikë, pasi ai është President i një Serbie sovrane dhe të pavarur, dhe se puna e tij është të mbrojë interesat e Serbisë dhe popullit serb.

Related posts

Kuvendi nis hartimin e rezolutës që dënon sulmin terrorist në veri

D V

Kurti kërkon ekstradimin e sulmuesve që kanë ikur në Serbi

D V

AAK-ja kërkon hetim ndërkombëtar, e mbështet rezolutën që dënon sulmin terrorist në veri

D V
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!