Agjencia Zhurnal.mk.

Sekretari britanik i Mbrojtjes: Invazioni rus nuk po shkon sipas planit, shumë ushtarë po dezertojnë

Duket se Rusia nuk është as për së afërmi realizimit të objektivave në 24 orëshin e parë të fillimit të sulmeve në Ukrainë, pasi qindra anëtarë të ushtrisë ruse kanë humbur, ka njoftuar Sekretari britanik i Mbrojtjes.

Ben Wallace tha se inteligjenca britanike posedon informacione se Rusia ka dështuar që në ditën e parë në realizimin e çfarëdo qëllimi, pasi që ukrainasit po luftojnë ashpër dhe tashmë u kanë arritur ndihma e parë ndërkombëtare.

Ai tha për The Times, tha se numër i madh i forcave ruse që kanë arritur në Ukrainë, janë kapur nga ukrainasit ose kanë dezertuar – kjo edhe është arsyeja pse ata nuk po shihen në terren.

Kur është pyetur sesa kohë do të duhet të kalojë që kryeqyteti i Ukrainës të “bie”, Wallace është përgjigjur: “Ushtria ruse nuk është e pathyeshme”.

Related posts

Xinjiang me pasuri burimesh natyrore, një nga destinacionet më të njohura në Kinë

Z.H

Një tërmet i fortë godet në det të hapur pranë Panamasë

D V

Kinë/ Gjithnjë e më shumë fluturime të sigurta

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More