Agjencia Zhurnal.mk.

Së paku 16 nxënës e humbën jetën në një fatkeqësi komunikacioni në Republikën e Afrikës së Jugut

Së paku 16 nxënës e humbën jetën në një fatkeqësi komunikacioni mes minibusit dhe kamionit në autostradën rreth 300 kilometra larg Durbanit, në Republikën e Afrikës së Jugut, kumtuan autoritete.

 

Ministria e Transportit e provincës Kvazulu-Natal kumtoi për 16 të vdekur, përderisa mediumet lokale lajmërojnë për së paku 19 viktima – fëmijë të moshës mes 5 dhe 12 vjeç dhe tre të rritur.

“Vdekja e fëmijëve është tragjedi e madhe”, tha ministri i provincës për transport, Sipo Hlomuka.

Fatkeqësia ndodhi në rajonin Pongola, në afërsi të kufirit me Esvatini.

Republika e Afrikës së Jugut ka një nga rrjetet më të mira rrugore në kontinentin afrikan, por siguria e rrugëve është problem për shkak të drejtimit të rrezikshëm të automjeteve. 

Related posts

Zelensky: Ushtria ruse ka pësuar humbjet më të mëdha në dekada

Lea Muslija

Ku po luftojnë forcat ruse dhe ukrainase?

D V

Deputetë amerikanë arritën në Tajvan, 12 ditë pas vizitës së Nensi Pelosit

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More