Agjencia Zhurnal.mk.

Së paku 10 civilë vriten në dy sulme në Afganistan

Së paku dhjetë civilë u vranë në dy shpërthime në pjesën perëndimore të Kabulit, thanë zyrtarët afganë të sigurisë.

 

Katërmbëdhjetë të tjerë u plagosën në disa shpërthime të tjera, që goditën dy minibusë, tha zëdhënësi i policisë së Kabulit, Ferdows Faramarz.

Përgjegjësinë për sulmet nuk e ka marrë asnjë grup.

Por, edhe talibanët, edhe militantët e grupit Shteti Islamik janë aktivë në Afganistan.

Në fillim të muajit maj, Shtetet e Bashkuara kanë nisur t’i tërheqin trupat e veta nga Afganistani, pas 20 vjetësh luftë.

Deri më 11 shtator pritet të tërhiqen të gjitha trupat amerikane, ashtu si edhe forcat e tjera të NATO-s, të pranishme në Afganistan.

Kjo ka rritur shqetësimet e vëzhguesve nëse Qeveria afgane mund t’ia dalë e vetme në luftën kundër talibanëve dhe grupeve të tjera militante.

Related posts

Deti Baltik, zbulohet rrjedhja e katërt e gazit

Xh M

Drejt emetimit zero të karbonit

Z.H

Kina konfirmon rastin e parë me variantin Omicron

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More