Agjencia Zhurnal.mk.

Schallenberg: Austria është e lidhur ngushtë me Ballkanin Perëndimor! Të nisin negociatat për Shkupin dhe Tiranën

Shkup, 2 korrik – Ne, flasim në emër të Austrisë, duam që Bashkimi Evropian të nis bisedimet për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, mendojmë se tashmë ka vonesa, duhej ta kishim bërë këtë në të kaluarën, kështu u përgjigj në një intervistë për “360 gradë” në Alsat ministri i Punëve të Jashtme në Austri, Alexander Schallenberg.- Advertisements –

“Nuk ka rajon më të evropianizuar se Ballkani Perëndimor. Ne, austriakët jemi të lidhur ngushtë- emocionalisht, njerëzisht, ekonomikisht, politikisht. Për ne do të ishte natyrale që t’u kemi juve si partnerë dhe anëtarë të plotë të Bashkimit Evropian”, tha Schallenberg.

Related posts

Grubi uron komunitetin boshnjak: Respektojmë vlerat identitare të njëri-tjetrit, të bashkuar hapërojmë drejt integrimit të vendit në BE

Xh M

Boçvarski: Infrastrukrura moderne dhe cilësore është e pamundur pa bashkëpunim dhe mbështetje nga komuniteti profesional dhe akademik

D V

Xhaferi uron 28 Shtatorin – Ditën Ndërkombëtare të Boshnjakëve

D V
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!