Agjencia Zhurnal.mk.

Sasi të mëdha uji janë zbuluar në Mars

Marsi ka versionin e vetë të “Kanionit të Madh” ndërsa shkencëtarët kanë mësuar se kjo veçori dramatike është shtëpia e “sasisë së konsiderueshme të ujit” pas një zbulimi të bërë nga një orbiter që rrotullohet rreth planetit të kuq, sipas Agjencisë Evropiane të Hapësirës.

 

Orbiteri i gazit ExoMars Trace, i nisur në vitin 2016 si një mision i përbashkët midis Agjencisë Evropiane të Hapësirës dhe Roscosmos, zbuloi ujin në Valles Marineris në Mars. Ky sistem kanioni është 10 herë më i gjatë, pesë herë më i thellë dhe 20 herë më i gjerë se Grand Canyon, raporton cnn.

Uji ndodhet nën sipërfaqen e sistemit të kanionit dhe u zbulua nga instrumentet e orbites, ose “Fine Resolution Epithermal Neutron Detector”.

Shumica e ujit në Mars ndodhet në rajonet polare të planetit dhe mbetet i ngrirë si akull, transmeton Telegrafi.

Valles Marineris është në jug të ekuatorit të planetit, ku temperaturat zakonisht nuk janë aq të ftohta sa që uji të ngrihet.

Vëzhgimet u mblodhën nga orbiteri nga maji i vitit 2018 deri në shkurt të 2021-tës. Më parë, orbiterë të tjerë kanë kërkuar për ujë pikërisht nën sipërfaqen e Marsit dhe kanë zbuluar sasi të vogla nën pluhurin marsian.

Misionet e ardhshme në Mars do të zbresin në gjerësi më të ulëta. Ky zbulim në Valles Marineris nxjerr në pah veçorinë si një vend intrigues për eksplorimin e mundshëm njerëzor në vitet në vijim, veçanërisht sepse ky ujë do të ishte shumë më i qasshëm se burimet e tjera të ujit nëntokësor të zbuluar më parë. 

Related posts

Kina përditëson protokollin e testimit masiv për të përballuar më mirë variantin Delta

Redaksia

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Redaksia

SHBA-ja ia ndalon përgjithmonë industrinë farmaceutike Martin Shkrelit – ai dënohet edhe me 64.3 milionë dollarë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More