Agjencia Zhurnal.mk.

Sarrazin: Po punojmë në gjetjen e zgjidhjes dhe hapjen e negociatave

Berlin, 18 Qershor – Manuel Sarrazin, i dërguari gjerman për Ballkanin Perëndimor tha se nuk ka informacione se çfarë përmban propozimi francez dhe nëse i njëjti do të zgjidh çështjen Shkup-Sofje, Sarrazin thotë se është i sigurt që presidenca franceze me BE-në po bën shumë që Maqedonia e Veriut të merr datë për fillimin e negociatave.

“Unë nuk unë i duhuri për të ju treguar për dokumentet franceze, por vetëm mund të ju iluminoj se francezët janë duke bërë shumë dhe janë të përkushtuar dhe duan që negociatat të nisin dhe me të vërtetë po përpiqen që kjo të arrihet. Ky është sinjal i rëndësishëm për rajonin, se Maqedonia e Veriut në këtë moment mund të mbështetet tek Franca dhe procesi i zgjerimit duhet të parë si përpjekje e pastër politike franceze”, tha Sarrazin.

Related posts

A ju propozua Hungaria për tu arratisur si Gruevski? Meta: Kam respekt, e mori në qafë nepotizmi

Xh M

Azir Aliu: Në numra të deputetëve ne jemi barazi! 13 të VLEN, 15 të BDI-së (VIDEO)

Redaksia

Dimitrievski: ZNAM është opsioni i tretë në bllokun politik maqedonas

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky