Agjencia Zhurnal.mk.

Samiti i qershorit, gjasat për bisedime me BE-në, Mustafa: Ka mundësi të përshpejtohet procesi

Shkup, 26 mars – Fillimi i negociatave me BE-në, në Samitin e Qershorit mund të shënojë lëvizje pozitive, për arsye të mbylljes së mundësive eventuale për vatra të reja krize edhe në rajonin e Ballkanit Perendimor, marrë parasysh luhatjen e sigurisë në hapsirën evropiane pas konfliktit të armatosur në Ukrainë, thotë opinionisti, Latif Mustafa.

“Besoj që në Samitin e Qershorit do të ketë diçka shumë më konkrete se deri më tani çfarë ka ndodhur në lidhje me datën e bisedimeve, por që mbetet të shihet. Megjithatë, BE ka rregulla strikte dhe gjithçka ka të bëjë me përmbushjen e rregullave afatizuese. Jam i bindjes se lufta në Ukrianë do ta përshpetojë në njëfarë mënyre ngjeshjen e frontit euro-perendimor, karshi ndikimit rus në Ballkan” – tha opinionisti, Latif Mustafa.

Related posts

Regjistrimi në “Shën Kirili dhe Metodi”, përgjegjësi penale nëse aplikon diku tjetër

Redaksia

Janë sanksionuar 166 drejtues të automjeteve në Shkup

Z.H

Këshilli penal nesër vendos për ankesën e Muhamed Zeqirit

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More