Agjencia Zhurnal.mk.

Salah mund të futet në ‘listën e zezë’ nga Superliga e Arabisë Saudite, shkaku i agjentit

Mohamed Salah mund të futet në listën e zezë nga Superliga e Arabisë Saudite nëse transferimi i tij materializohet dhe agjenti i tij bën një gjë.

Al Ittihad pa një ofertë prej 175  milionë eurosh për Salah të refuzuar menjëherë në mbyllje të afatit kalimtar evropian, me Reds që këmbëngulin se lojtari nuk ishte në shitje.

Oferta për egjiptianin, i cili nënshkroi një kontratë të re trevjeçare me Liverpoolin vetëm verën e kaluar, ishte një ofertë fillestare në rajonin prej 100 milionë funtesh, me shtesa që e çuan atë deri në 150 milionë funte (175 milionë euro).

Por, një lëvizje për Salah nuk u materializua, me trajnerin e Liverpoolit, Jurgen Klopp, që kishte thënë se Salah do të qëndronte në klub.

Megjithatë, drejtori i futbollit në Superligën e Arabisë Saudite, Michael Emenalo, këmbënguli që dera për Salah për t’u bashkuar me klubet e tyre nuk është mbyllur, me ekipet që mund të bëjnë një ofertë tjetër në janar ose verën tjetër.

“Nëse nuk ndodhi, nuk është për shkak se ne nuk e duam më lojtarin, ose sepse kemi një problem me Liverpool. Është sepse disa gjëra duhet të përshtaten për të gjitha palët e përfshira në proces”, ka thënë Emenalo për Sky Sports.

“Askush nuk është i zemëruar, ne vazhdojmë, por absolutisht nuk mbyllim asnjë derë dhe nëse ekziston mundësia për t’i bërë gjërat dhe për t’i bërë mirë – dhe kjo sjell Salah në Superligën Saudite, ne të gjithë do të jemi shumë mirënjohës”.

Ndërsa kalimi i Salah në Arabinë Saudite mbetet një mundësi, çdo marrëveshje e mundshme mund të dështojë nëse agjenti i tij përpiqet të përdorë klubet saudite kundër njëri-tjetrit, në një përpjekje për të rritur pagën e klientit të tij.

New York Times pretendoi në korrik se Superliga Saudite u kishte rekomanduar klubeve një listë me 24 nënshkrime të rekomanduara për afatin e verës.

Lista përbëhej kryesisht nga lojtarë në fillim të të 30-tave, shumë prej të cilëve ishin jashtë kontratave me ekipet evropiane. Liga u tha gjithashtu se u kishte nxjerrë klubeve një sërë rregullash bazë kur kërkonin të joshnin lojtarët.

E para diktonte që çdo lojtar që kishte një pagë vjetore prej më shumë se tre milionë dollarë do të duhej të miratohej nga liga.

E dyta ishte se skuadrat nuk duhet të negociojnë kundër njëri-tjetrit. Nëse ndonjë lojtar apo agjent zbulohet se po përdor një ekip si mjet negocimi kundër një tjetri për të nxjerrë një pagë më fitimprurëse, ata do të futeshin “menjëherë në listën e zezë”. 

Related posts

Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme – Reali i katërti

D V

Xabi Alonso ka vendosur se cilën skuadër dëshiron ta drejtojë sezonin e ardhshëm

D V

Kalimi i Mbappes te Real Madridi e dërgon Arda Gulerin te Milani

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy