Agjencia Zhurnal.mk.

Ruzhin: Radev po hakmerret për frustrimet që kishte nga Maqedonia dhe Jugosllavia

Shkup, 16 dhjetor – Është qesharake të thuhet se ka pasur luftë diplomatike, në të cilën fitoi Bullgaria, tha ish-ambasadori dhe profesori Nano Ruzhin për “24 Analiza”.

Ai theksoi se për momentin nuk jemi në të njëjtin nivel me Bullgarinë.

“Ata janë anëtarë të BE-së, veprojnë nga pozita e forcës dhe Radev ka probleme me të kaluarën, si ish-djalosh i ri në komunizëm. Ai ndoshta ka pësuar ato zhgënjime ndaj Maqedonisë dhe Jugosllavisë, ku njerëzit kanë jetuar shumë më demokratikisht dhe tani këtu “më kanë ardhur 5 minutat”, pra ai dhe historia gjoja janë hakmarrje”, thotë Ruzhin.

Për Ruzhin, kryeministri bullgar Kiril Petkov është një person më i rëndësishëm nga pushteti ekzekutiv dhe çfarë thotë dhe bën vlerësohet realisht.

“Ajo që nuk na pëlqen janë ata 6 muaj që nuk i pranon askush. Në fakt, ne po flasim për gjashtë muaj, jo tre për shkak të presidencës franceze të BE-së. Macron nuk dëshiron ta ndërlikojë jetën e tij duke mbrojtur hapur zgjerimin e BE-së në Ballkan”, tha Ruzhin.

Related posts

Pagesa e kontributeve shumë e lartë, duhet të ketë tolerancë për gazetarët!

I.A

Taravari me propozim: Zgjedhja e presidentit të bëhet nga Kuvendi (VIDEO)

Redaksia

Në Gjykatën Penale gjykim për lëndën “Thesari”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy