Agjencia Zhurnal.mk.

Ruzhin: Fillon një lloj riglobalizimi dhe deglobalizimi i rendit botëror

Shkup, 9 Nëntor – Profesori universitar Nano Ruzhin tha në Analiza 24, se shumë pak flitet për fillimin e një lloj riglobalizimi dhe deglobalizimi të rendit botëror.

 

– Ai deglobalizim, i cili ka qenë margjinal për një kohë të gjatë, filloi me proteksionizmin e Trump ndaj SHBA-së dhe analistët bien dakord se kriza e Ukrainës nuk është asgjë në krahasim me ngjarjet globale që presin komunitetin ndërkombëtar botëror. Këtu është rivaliteti i Kinës me Shtetet e Bashkuara për t’u bërë një fuqi ekonomike. Pastaj është konflikti mes shteteve për të ruajtur rendin aktual, tha Ruzhin.

Related posts

Në UT u mbajt debat për Shkollën Normale, si institucion për përgatitjen e mësuesve dhe si flakadan i përhapjes së diturisë

Xh M

Takim i Pendarovskit me komandantin e Gardës Nacionale të Vermontit, gjeneral-majori Gregori Najt

Z.H

Diskutim për strategjinë zhvillimore nacionale me Odat ekonomike

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More