Agjencia Zhurnal.mk.

Rusia ua ndalon hyrjen shtatë shtetasve britanikë

Si masë hakmarrëse ndaj Britanisë së Madhe, Rusia ua ka ndaluar hyrjen shtatë shtetasve britanikë, ka njoftuar Ministria e Jashmte e Rusisë përmes një deklarate për media.

 

Në njoftim nuk përmenden emrat e qytetarëve të ndaluar.

Në gusht të këtij viti, Britania kishte vendosur sanksione ndaj shtatë individëve që thuhet se janë operativë të inteligjencës ruse, e të cilët dyshohet se kanë qenë të përfshirë në “tentim-vrasjen” e iderit opozitar rus, Aleksei Navalny.

Në listën e personave të sanksionuar ishin: Aleksei Aleksandrov, Vladimir Panyaev, Ivan Osipov, Vladimir Bogdanov, Kirill Vasilyev, Stanislav Makshakov dhe Aleksei Sedov.

Navalny, një kritik i presidentit rus, Vladimir Putin, u sëmurë rëndë teksa po fluturonte nga Siberia.

Avioni me të cilin po udhëtonte bëri ulje emergjente në Omsk dhe më pas Navalny u dërgua në spital.

Navalny e ka fajësuar Putinin për helmimin, por këto akuza janë hedhur poshtë nga Kremlini.

Ai u arrestua pasi arriti nga Gjermania në Rusi më herët gjatë këtij viti.

Related posts

Zbulohet në Kinë lopata prej fildishi rreth 99.000-vjeçare

Z H

Britania regjistron 26,068 raste me coronavirus – më e larta që nga fundi i muajit janar

Redaksia

Erërat e forta dhe shirat e dendur godasin Antalinë e Turqisë – pamje që tregojnë situatën e rëndë të krijuar atje

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More