Agjencia Zhurnal.mk.

Rusia, raketa mbi termocentralin bërthamor të rajonit të Mykolaiv

Pak pas mesnate, ushtria ruse nisi një sulm me raketa në zonën industriale të centralit bërthamor ukrainas të Pivdennoukrainsk, në rajonin jugor të Mykolaiv.

 

“Shpërthimi i fuqishëm ndodhi vetëm 300 metra larg reaktorëve “.

Kështu thuhet në një deklaratë të kompanisë shtetërore bërthamore ukrainase Energoatom, raportuar nga Espreso TV.”

“Vala goditëse dëmtoi ndërtesat e uzinës. Janë shkyçur edhe tre linja të tensionit të lartë”, tha Energoatom.

Bombardimet ruse gjithashtu kane vijuar në rajonin Dnipropetrovsk të Ukrainës lindore: raketat në Nikopol dëmtuan strukturat e ujit, linjat e energjisë elektrike dhe ndërtesat e banimit.

PO ashtu në orët e para të mëngjesit, ushtria ruse lëshoi ​​tetë raketa në Zaporizhzhia, një qytet në juglindje të Ukrainës, ku ndodhet vendi i termocentralit më të madh bërthamor në Evropë.

Kreu i administratës ushtarake rajonale Oleksandr Starukh tha në mediat sociale: “Sipas informacioneve fillestare, një nga raketat goditi qendrën rajonale të Zaporizhzhia pranë lumit Dnipro. Ende nuk ka informacion për viktima apo të plagosur”, shkroi ./tgcom

Related posts

Gjermania: Zgjidhja e tensioneve Rusi-Ukrainë, vetëm përmes diplomacisë

D V

FMN paralajmëron: Ekonomia e Ukrainës mund të tkurret nga 10 deri në 35 për qind, për shkak të pushtimit rus

D V

 Nuk ka grurë, fermerët në Ukrainë mbledhin bomba

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More