Agjencia Zhurnal.mk.

Rusia nis me dhënien e dozave përforcuese të vaksinave

Autoritetet shëndetësore në Rusi nisën të japin doza përforcuese të vaksinave kundër koronavirusit.

 

Kryebashkiaku i Moskës, Sergei Sobyanin, tha të enjten se ka marrë dozën përforcuese dhe u bëri thirrje banorëve të qytetit që të ndjekin shembullin e tij.

“Në funksion të situatës së vështirë epidemiologjike, mjekët rekomandojnë marrjen e dozave përforcuese gjashtë muaj pas vaksinimit”, tha Sobyanin.

“Unë ju lus që të mos e humbni shansin për mbrojtje shtesë nga virusi”, shtoi ai.

Autoritetet në Moskë nisën të ofrojnë të enjten doza përforcuese për vaksinat vendore: Sputnik V, që rregullisht jepet me dy doza, dhe Sputnik Light, që jepet me një dozë.

Rusia është duke u përballur me një valë të rëndë të koronavirusit.

Related posts

Ulja e turizmit për shkak të pandemisë mund t’i kushtojë ekonomive botërore 4.000 miliard dollarë

Redaksia

E prodhuar në Kubë, vaksina “Soberana 2” është 91,2% efektive kundër Covid-19

D V

Merkel viziton zonat e përmbytura në Gjermani

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More