Agjencia Zhurnal.mk.

Rusia me shifër rekord të vdekjeve nga Kovid-19

Pas vendosjes së imunitetit të tufës qytetarët do të mund të vaksinohen një herë në vit me njërën nga vaksinat e regjistruar kundër COVID-19 në vend.

 

Rusia sot regjistroi 669 vdekje të tjera nga COVID-19, shifra më e lartë që nga fillimi i pandemisë, duke e çuar numrin e viktimave në 135.214, njoftoi Qendra ruse për Kontrollin dhe Parandalimin e Koronavirusit.Vendi ka shënuar një rënie në numrin e rasteve me COVID-19, me 21.042 infeksione të reja në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin në 5.51 milionë.

Numri i personave të shëruar u rrit me 16.356, duke arritur në 5.93 milionë. Megjithëse Moska raportoi më pak raste, 5.823 krahasuar me një ditë më parë, duke arritur në 1.35 milionë.

Ministria ruse e Shëndetësisë ka bërë një rekomandim të përkohshëm në lidhje me procesin e vaksinimit të qytetarëve kundër COVID-19.

Sipas kësaj, pas vendosjes së imunitetit të tufës qytetarët do të mund të vaksinohen një herë në vit me njërën nga vaksinat e regjistruar kundër COVID-19 në vend.

Rusia deri më tani ka administruar mbi 23 milionë doza të vaksinës.

Related posts

Turqia nuk do t’i vendos sanksione Rusisë: Duhet të mbetet dikush që të flasë me ata

D V

Ish-ministri i Jashtëm rus: Lufta në Ukrainë “një akt barbar”

D V

Afganët që kanë përkthyer për Holandën kërcënohen nga talebanët

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More