Agjencia Zhurnal.mk.

Rusët po tërhiqen edhe nga pozicionet jo shumë larg kufirit

Sot forcat ruse u tërhoqën nga një pozicion katër kilometra larg kufirit rus në pjesën veriore të rajonit të Kharkiv, pas një kundërsulmi të suksesshëm ukrainas.

 

Banorët e fshatit Kozacha Lopan, 30 kilometra në veri të metropolit të Kharkiv, varën flamurin ukrainas, raportojnë mediat.

Kjo ndodhi pasi njësitë ruse dyshohet se u larguan nga fshati, rreth 4 kilometra nga kufiri rus dhe i cili ishte i pushtuar në fillim të pushtimit rus në fund të shkurtit.

Moska njoftoi dje se po tërhiqte forcat e saj nga qytetet strategjike në jug të rajonit të Kharkiv, për të përforcuar njësitë në rajonin fqinj të Donetsk-ut.

Megjithatë, shumë ekspertë supozojnë se rusët janë nën një presion të tillë nga përparimi ukrainas në rajonin e Kharkiv, saqë ata kanë vendosur të ikin.

Që nga fillimi i shtatorit, forcat ukrainase kanë rimarrë më shumë se 3.000 kilometra katrorë si pjesë e një kundërofensive, sipas pretendimeve të tyre.

Në total, forcat ruse pushtuan rreth 125.000 kilometra katrorë në Ukrainë, një të pestën e territorit të vendit, duke përfshirë gadishullin e Krimesë në vitin 2014.

Ushtarët ukrainas rimorën më shumë territor në pesë ditë sesa forcat ruse që nga prilli, sipas ekspertëve amerikanë.

“Çlirimi i Izjum do të ishte arritja më e rëndësishme ushtarake ukrainase që nga fitorja në betejën për Kievin në mars,” tha Instituti për Studimin e Luftës (ISW) në analizën e tij të situatës sot.

Kjo do të thotë se avancimi i planifikuar i Rusisë drejt Donbass-it nga veriu ka dështuar, përfunduan ekspertët.

Me përparimin e shpejtë të ushtrisë ukrainase në verilindje të vendit, jo të gjitha forcat ruse ishin në gjendje të tërhiqeshin, pretendon Kievi.

“Në zonën e Kharkiv, njësitë armike nga Divizioni i 3-të i Motorizuar i Ushtrisë së 20-të janë shkëputur nga rrugët e furnizimit dhe janë në panik”, tha Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës në raportin e situatës sot.

Related posts

Çfarë do t’i bënit pronarit të këtij Lamborghini, i cili e braktisi dhe e la këtë supermakinë në një gjendje të tillë?

D V

Koenigsegg prezantoi modelin provues të markës Jesko Absolut

D V

Tesla nën hetime në SHBA – shoferët mund të luajnë video-lojëra

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More