Agjencia Zhurnal.mk.

Rruga e vjetër mijëravjeçare hedh dritë të re në zonën qendrore të UNESCO-s të Kinës

Arkeologët zbuluan kohët e fundit një rrugë qyteti që daton mbi 3000 vjet më parë në Yinxu, ose rrënojat Yin, në qytetin Anyang të provincës Henan të Kinës qendrore, duke ofruar një pasqyrë të re mbi studimet arkeologjike të vendit të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, njofton “Xinhua”.

 

Rruga lindje-perëndim, e cila deri tani është gërmuar për një gjatësi prej 80 metrash, në pikën e saj më të gjerë shtrihet 14 metra gjerësi.

Ajo është e shtruar me guralecë dhe copa qeramike të thyera të përmasave të ngjashme, tha He Yuling, një studiues në Institutin e Arkeologjisë të Akademisë Kineze të Shkencave Sociale, duke shtuar se disa gjurmë gërmadhash janë qartë të dukshme në sipërfaqen e rrugës.

Rruga e sapozbuluar shkon paralelisht me një rrugë të zbuluar më parë. Dy rrugët janë 500 metra larg njëra-tjetrës dhe të dyja kryqëzohen me një tjetër rrugë veri-jug të zbuluar më parë, duke formuar një strukturë urbane në formë blloku me mbetje banesash të shpërndara dendur, varre dhe punishte artizanale në të dy anët e rrugës, tha ai.

Paraqitja e Yin, kryeqendra e dinastisë së vonë Shang (1600-1046 pes), ka qenë një pikë qendrore për arkeologët.

Kryqëzime të ngjashme rrugore ishin zbuluar më parë në rrënoja, por zbulimi i fundit shton informacione të reja në studimet përkatëse si rrjeti i transportit dhe zonimi funksional, veçanërisht në zonën në veri të lumit Huanhe që rrjedh nëpër rrënoja.

Rrënojat e Yin u shtuan në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 2006. Zona është veçanërisht e famshme për shkrimet e orakullit, të cilat konsiderohen si mbishkrimet më të vjetra kineze

Related posts

Zelenskiy bën thirrje për armëpushim dhe bisedime urgjente për paqe

D V

Medvedev: Perëndimi dëshiron ta shkatërrojë Rusinë

Xh M

Dhjetëra të arrestuar në protestat në Turqi

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More