Agjencia Zhurnal.mk.

Rrufeja vret pesë persona në Mozambik

Autoritetet në provincën veriore të Mozambikut të Cabo Delgado thonë se goditjet e rrufesë vranë pesë persona dhe plagosën shtatë të tjerë në fundjavë.

Sipas administratorit të qarkut Matias Constantino, i cili konfirmoi faktin sot, njerëzit u goditën teksa shikonin një ndeshje futbolli rekreative në distriktin Nangande.

Duke folur për radion shtetërore në Pemba, Constantino tha se fenomeni përveçse shkaktoi vdekje, dëmtoi edhe sistemin elektrik të godinës së administratës së qarkut.

Rrufetë, ciklonet dhe përmbytjet janë të zakonshme në Mozambikun qendror dhe verior, veçanërisht gjatë sezonit të shirave që zgjat nga tetori deri në fund të marsit.

Related posts

Rrëfimi i mjekes jugafrikane që alarmoi autoritetet për variantin e ri të COVID-19: Të gjithë pacientët kishin simptoma të pazakonta

D V

Vdes mbretëresha Elizabeth II

Xh M

Misteri i zhdukjes së njeriut të Vladimir Putinit – ku ka mbetur Sergei Shoigu që nuk është parë prej javësh në publik?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More