Agjencia Zhurnal.mk.

Rrjeti social i Donald Trump është hakuar, ende pa u prezantuar për publikun

Sipas raportimeve të mediave amerikane, uebfaqja e mediave sociale e shpallur nga ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, është hakuar përpara se të prezantohej.

 

Sipas Washington Post, një grup hakerash që punonin kundër përhapjes së urrejtjes dhe dezinformatave pretenduan se kishin hakuar faqen e mediave sociale “Truth” duke hyrë në të, përcjell Telegrafi.

New York Times citoi gjithashtu burime të ndryshme në raportin e saj duke thënë se hakerët kanë hakuar disa llogari të faqeve të internetit të rrjeteve sociale të Donald Trump.

Sipas një grupi hakerësh, faqja e internetit Truth Social nuk është ende e disponueshme për publikun dhe është në ndërtim e sipër, por ata shfrytëzuan dobësitë e sajtit për të krijuar një llogari të rreme, duke përfshirë hakimin e llogarisë së Donald Trump.

Ish-presidenti amerikan Donald Trump njoftoi hapjen e një rrjeti të ri të mediave sociale, Truth Social, më 21 tetor.

Sipas ekipit të Donald Trump, një version provë i “Truth Social” do t’u prezantohet konsumatorëve amerikanë deri në fund të nëntorit, kur do të prezantohet plotësisht në tremujorin e parë të 2022.

Truth Social do të zhvillohet nga një kompani e re e formuar nga bashkimi i Grupit të Medias dhe Teknologjisë Trump (TMTG) dhe një kompanie speciale (SPAC).

Rrjeti ka të ngjarë të jetë i ngjashëm me Facebook, por disa besojnë se Truth Social do të jetë një platformë mikroblogimi e ngjashme me Twitter.

Donald Trump ishte presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara nga nëntori 2016 deri në janar 2021 dhe llogaritë e tij në Facebook, Twitter dhe YouTube u mbyllën për shkak të postimeve të tij të urrejtjes dhe mashtruese.

Twitter mbylli llogarinë e Donald Trump më 9 janar 2021 dhe e ndaloi atë përgjithmonë, ndërsa Facebook mbylli llogaritë e tij më 7 janar 2021.

YouTube gjithashtu mbylli kanalin e Donald Trump më 27 janar 2021, ndërsa SnapChat dhe Instagram gjithashtu e ndaluan atë. 

Related posts

Apple po ndërton një seli të re rajonale në Los Angeles, “për t’u bërë një lojtar i madh i Hollywood-it”

D V

Super jahti me pishinë, saunë, kinema 3D të hapur dhe shumëçka tjetër

Redaksia

As Apple as Samsung – kjo është marka më e njohur e telefonisë mobile në Kinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More