Agjencia Zhurnal.mk.

Rrjedhin internet mesazhet e Faucit, nuk do ta zbulojmë kurrë origjinën e koronavirusit

Në fillim të pandemisë, shefi amerikan për luftën kundër sëmundjeve infektive, Dr. Anthony Fauci, shprehu dyshimin se virusi mund të ketë rrjedhur nga laboratori në Wuhan.

 

Këtë e tregojnë edhe postat elektronike të tij. Sipas Aktit të Lirisë së Informacionit, Washington Post, CNN dhe BuzzFeed News morën më shumë se 3,000 faqe të postave elektronike private të Anthony Faucit nga janari deri në qershor të vitit 2020.

Këto ditë, shërbimet sekrete amerikane kanë ritheksuar tezën që virusi mund të ketë dalë nga një laborator në qytetin kinez të Wuhanit, megjithëse ata e pranojnë se nuk kanë ende prova për këtë, transmeton Telegrafi.

Një nga postat elektronike në janar të 2020, të cilën Fauci e mori nga drejtori i institutit më të madh biomjekësor në SHBA, thotë se “vetitë e pazakonta” të virusit mund të tregojnë se virusi “projektohet”.
Në maj, Fauci tha se nuk ishte i bindur se virusi ka origjinë natyrale, duke mbështetur vazhdimin e hetimit. Në muajt e parë, autoritetet amerikane, si dhe qeveritë e vendeve të tjera, diskutuan rekomandimet në lidhje me mbajtjen e maskave: duhen veshur apo jo?

Në shkurt të vitit 2020, në një korrespondencë me ish-Sekretarin e Shëndetësisë të SHBA-së, Fauci deklaroi se maskat janë më shumë për të parandaluar që njerëzit e infektuar të përhapin infeksionin tek të tjerët, sesa për të mbrojtur njerëzit e infektuar nga infeksioni. Ai shtoi se maskat e blera në dyqan nuk janë në të vërtetë efektive në mbajtjen e virusit që është aq i vogël sa të kalojë përmes materialit.

Midis postave elektronike ka edhe ato të shkruara nga njerëz të famshëm: për shembull, kreu i Facebookut, Mark Zuckerberg, e ftoi Faucin të merrte pjesë në një bisedë me përdoruesit e Facebookut dhe t’u përgjigjej pyetjeve të tyre rreth pandemisë. Postat elektronike të publikuara zbulojnë se Fauci shpesh kishte mundësinë të mohonte se ishte censuruar nga ish-presidenti amerikan, Donald Trump. “Në të vërtetë nuk kisha fytyrë”, shkroi ai në një përgjigje në shkurt të 2020.
Në një moment, ai u bë shumë popullor. Një koleg i dërgoi atij një mesazh për të shitur një ushqim me karakterin e tij.

“Me të vërtetë surreale”, u përgjigj Fauci, “shpresoj që e gjitha të ndalet së shpejti”. “Nuk është aspak e këndshme, kjo është e sigurt”, shtoi amerikani.

CNN shkruan se postat elektronike të Faucit janë të ngjashme me njollën e Rorschach: të gjithë shohin atë që duan të shohin. Liberal Demokratët e vlerësojnë atë, Republikani Rand Paul, i cili shpesh u përplas me Fauci në debatet në Kongres, theksoi se postat elektronike tregojnë qartë që Fauci është një mashtrim masiv.
Për mbështetësit e Trumpit, Fauci është një horr: ata tregojnë se postat elektronike tregojnë se ai dërgoi informacione kontradiktore rreth virusit dhe shkencës së shtrembëruar, duke minuar presidentin Trump.

Konservatorët shpesh refuzojnë të mbajnë maska, duke përmendur ndryshimin e rekomandimit të Faucit. Në shkurt të vitit 2020, ai tha se udhëtarët nuk kanë pse të mbajnë maskë, dhe më pas ai u bëri thirrje njerëzve që t’i mbajnë ato.

Të tjerët e panë ndryshimin e qëndrimeve si rreshtim i guximshëm i Fauci me njohuritë e reja shkencore, pavarësisht nga qëndrimi i Trumpit, i cili kundërshtoi me kokëfortësi maskat.

Related posts

U përpoqën të ndalonin autobusin ilegal me emigrantë, përplasen për vdekje dy policë në Bullgari

Z.H

Palestina ia dorëzon SHBA-së për ekzaminim plumbin që vrau gazetaren Shireen Abu Akleh

Xh M

Varianti i ri Voc-Omicron BA 1.1 zbulohet në qytetin Sozhou, spitalet mbushen me persona të sëmurë nga frymëmarrja

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More