Agjencia Zhurnal.mk.

Rritje me 19% e prodhimit të robotëve industrialë në vitin 2020

Prodhimi i robotëve industrialë në Kinë u rrit3 me 19.1% gjatë vitit 2020, sipas të dhënave zyrtare të lëshuara nga Ministria kineze e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit. Rritja tregon një përshpejtim të rimëkëmbjes së tregut dhe modernizimin inteligjent të kompanive, shkruan “Xinhua”.

 

Vitin e kaluar, kompanitë industriale të prodhimit të robotëve përjetuan një rritje prej 6% nga viti në vit në të ardhurat operative. Tregu i robotëve të shërbimit gjithashtu performoi mirë.

Në fakt, të ardhurat operative të kompanive në sektorin e monitoruar nga ministria arritën në 10.31 miliardë juanë (rreth 1.6 miliardë dollarë) në vitin 2020, me 31.3% me bazë vjetore.

Related posts

Finlanda dhe Suedia do të aplikojnë në muajin maj për anëtarësim në NATO

Xh M

OKB synon të mbledhë mbi 600 milionë dollarë për Afganistanin

D V

Boris Xhonson mesazh popullit rus

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More