Agjencia Zhurnal.mk.

Rritje historike e çmimit të gazit në Evropë në 3.300 dollarë për 1.000 metra kub

Çmimet e fjuçërsave të gazit në Evropë vazhdojnë të arrijnë nivelet më të larta rekord, duke u rritur me më shumë se 50 për qind në mbi 3.300 dollarë për 1.000 metër kub, sipas bursës londineze ICE.

 

Çmimi fjuçërs së qendrës më likuide TTF në hapjen e tregtimit ishte 2366.8 dollarë për 1000 metër kub dhe u rrit në mënyrë të qëndrueshme në minutat e para. Çmimet janë rritur me gati 1000 dollarë në rreth një orë. Çmimi më i lartë deri më tani është 3.325 dollarë, që është 53,2 për qind më shumë se shlyerja prej 2170.2 dollarë të premten.

Ditët e fundit, çmimet e gazit natyror në Evropë kanë qenë shumë të paqëndrueshme. Ato u përshkallëzuan pasi presidenti rus Vladimir Putin i nënshkroi dekretet për njohjen e sovranitetit të Donjeckut dhe Luganskit më 21 shkurt dhe Rusia nisi një ofensivë kundër Ukrainës më 24 shkurt.
Por një rritje e konsiderueshme e çmimeve të benzinës në Evropë filloi pranverën e kaluar, kur çmimi mesatar varionte midis 250 dhe 300 dollarë për 1.000 metër kub. Më i larti i të gjitha kohërave prej 2.411 dollarësh u arrit më 4 mars dhe u rinovua disa herë në ankandin e 7 marsit.
Ekspertët e shpjegojnë këtë rritje çmimi bazuar në disa faktorë: kërkesa e lartë për gaz natyror të lëngshëm (LNG) në Azi, furnizimi i kufizuar nga furnizuesit kryesorë dhe niveli i ulët i punësimit në depotë nëntokësore evropiane pas një dimri të gjatë të ftohtë dhe verës së nxehtë në vitin 2021. Nuk ka pasur çmime kaq të larta në historinë e qendrave evropiane të gazit që nga viti 1996.

Related posts

Lira turke zhvlerësohet në nivel rekord

Xh M

MBPEU: Ndalohet eksporti i farave të lulediellit

Z.H

Zyra e Rregullatorit pranon kërkesat për shtrenjtimin e energjisë elektrike

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More