Agjencia Zhurnal.mk.

Rritja e rrezikut të Covidit afatgjatë te njerëzit që vuajnë nga sëmundjet reumatizmale

Studiuesit kanë përjashtuar mundësinë që simptoma të ngjashme të fibromialgjisë mund të keqinterpretohen si largpamësi

 

Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet reumatizmale janë në rrezik të shtuar për të marrë një coronavirus të tejzgjatur ose të gjatë, ka treguar një studim i shkencëtarëve amerikanë.

Kjo do të thotë se ata kanë më shumë gjasa të kenë simptoma të ndryshme për më shumë se një muaj, si humbje të shijes ose nuhatjes, dhimbje muskulore, vështirësi në përqendrim…

Studiuesit nga Spitali për Kirurgji Speciale në Nju Jork analizuan të dhënat e 7,505 personave mbi moshën 18 vjeç, të cilët kishin probleme reumatike nga viti 2018 deri në vitin 2020.

Nga ata që rezultuan pozitivë për coronavirusin, më shumë se gjysma (56%) paraqitën simptoma të coronavirusit që zgjatën për të paktën një muaj.

Rreziku i coronavirusit afatgjatë ishte më i lartë te duhanpirësit me sëmundje reumatizmale dhe te pacientët me sëmundje shoqëruese (astma, kanceri, sëmundjet kronike të veshkave, diabeti, dështimi i zemrës, etj.) dhe ata që marrin kortikosteroide.

Studiuesit përjashtuan gjithashtu mundësinë që simptoma të ngjashme të fibromialgjisë (lodhje, dhimbje muskujsh, etj.) mund të keqinterpretohen si COVID-19 afatgjatë, i cili është paraqitur si problem.

Related posts

Çdo natë nga një lugë mjaltë; Ja pse duhet ta bëni këtë gjë vazhdimisht përpara se të flini

D V

Ngrënia e tepërt nuk është ajo që ju shkakton shtim në peshë – Ky është fajtori i vërtetë

D V

A mundet që përdorimi i akullit të zvogëlojë sytë e fryrë dhe aknet?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More