Agjencia Zhurnal.mk.

Rritja e rasteve të variantit Delta të COVID-19 po detyron disa vende të rikthejnë “kufizimet më të ashpra”

Moska ka regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve ditore nga Covid-19 nga çdo qytet rus deri më tani, pasi varianti shumë ngjitës Delta detyroi kufizime më të ashpra në vendet në të gjithë rajonin Azi-Paqësor dhe nxiti shqetësimet në rritje për udhëtimet e pushimeve në Evropë.

Vaksinimet kanë ulur numrin e infeksioneve në shumë vende të pasura dhe kufizimet në jetën e përditshme vazhdojnë të lehtësohen në pjesën më të madhe të BE dhe SHBA, por ekspertët paralajmërojnë se tendosja me përhapje të shpejtë do të thotë se pandemia – ndërsa ngadalësohet globalisht – nuk ka mbaruar ende, shkruan The Guardian, përcjell Telegrafi.

Organizata Botërore e Shëndetësisë këtë fundjavë regjistroi numrin më të ulët të rasteve në të gjithë botën që nga shkurti, por paralajmëroi që varianti Delta, tani i pranishëm në 92 vende, po dërgon drejt një vale të re vdekjeprurëse në vendet, nga Indonezia në Rusi.

Moska të dielën regjistroi një rekord 144 vdekjesh nga Covid-19 në 24 orë pas një shpërthimi të rasteve të reja në të gjithë vendin.

Kryetari i kryeqytetit rus, Sergei Sobyanin, paralajmëroi se “zgjidhja e vetme” ishte “vaksinimi i shpejtë, në shkallë të gjerë”.

Në shumicën e vendeve në Evropë, ndërkohë, infeksionet, shtrimet në spital dhe vdekjet vazhduan të bien në nivele që nuk janë parë që nga vera e kaluar, me disa qeveri këtë fundjavë duke lehtësuar kufizimet më tej ndërsa avancojnë fushatat masive të vaksinimit.

Spanja përfundoi ndaloi detyrimin e mbajtjes së maskave në natyrë, ashtu si Holanda, ku kufizimet e ngrënies në ambiente të brendshme ishin të relaksuara dhe klubet e natës u hapën përsëri për mysafirët me një test negativ PCR.

Belgjika lehtësoi më tej masat e saj, duke lejuar tavolina me tetë persona brenda dhe si mysafirë në shtëpi, ndërsa kufizimet e mbetura u hoqën në Zvicër.

Sidoqoftë, Gjermania – e cila ka vaksinuar plotësisht më shumë se 35% të popullsisë së saj të përgjithshme dhe i ka dhënë 53% një dozë të parë – këtë fundjavë e shpalli Portugalinë një “zonë të variantit të virusit”, duke ndaluar shumicën e mbërritjeve nga ky vend.

Sipas shkrimit të The Guardian, përcjell Telegrafi, varianti Delta tani përbën më shumë se 70% të rasteve të reja në zonën e Lisbonës, sipas autoriteteve portugeze dhe 51% të rasteve në të gjithë vendin, me rajonin jugor Algarve, të njohur për turistët, duke regjistruar një riprodhim ose numër “R” prej 1.34.

Portugalia vendosi rregulla më të rrepta në fund të javës së kaluar, duke përfshirë urdhërimin e restoranteve që të mbyllen herët gjatë fundjavës në Lisbonë dhe Albufeira. Rreth 30% e popullsisë portugeze është vaksinuar plotësisht deri më tani.

Në destinacione të tjera të njohura të pushimeve evropiane, ekspertët e shëndetit kanë thënë se varianti Delta ndoshta do të jetë lloji dominues në Greqi deri në mes të gushtit dhe paralajmëroi se bllokime të rrepta lokale mund të jenë të nevojshme gjatë verës në zona me mbulim të ulët të vaksinimit që përjetojnë një rritje në raste.

Gjithashtu, disa rajone spanjolle, përfshirë Katalonjën, tashmë janë duke regjistruar një incidencë prej 20% të rasteve Delta, dhe zyrtarët rajonalë të shëndetësisë po parashikojnë që lloji më ngjitës mund të jetë dominues brenda dy deri në katër javë.

Përtej Evropës, Indonezia, vendi më i goditur në Azinë jug-lindore, regjistroi prej më shumë se 21,000 rastesh ditore, me spitalet në Xhakarta dhe qytete të tjera të mbingarkuara pasi miliona udhëtuan në fund të Ramazanit.

Pika të ngjashme po ndodhin në të gjithë rajonin: Tajlanda tha të dielën se do të vendoste përsëri kontrolle të rrepta në restorantet në Bangkok, vendet e ndërtimit dhe tubimet nga e hëna për të përmbajtur një valë të re.

Në Malajzinë fqinje, kryeministri, Muhyiddin Yassin, njoftoi se një bllokim mbarëkombëtar për një muaj do të vazhdonte për një kohë të pacaktuar, ndërsa Bangladeshi tha gjithashtu se do të vendoste një bllokim të ri kombëtar nga e hëna.

Kryeministri i Indisë, Narendra Modi, nxiti 940 milionë të rritur të vendit për të kapërcyer çdo hezitim dhe të vaksinohen sa më shpejt të jetë e mundur mes shqetësimeve në rritje për përhapjen e variantit Delta në disa shtete.

Ndërkohë në Australi, restorantet, baret dhe kafenetë u mbyllën në Sidnei pasi më shumë se 5 milionë njerëz filluan një bllokim dy javor për të përmbajtur një shpërthim prej më shumë se 110 rastesh të zbuluara që kur një shofer aeroporti doli pozitiv për variantin Delta në mes të qershorit.

Duke cituar “shpërthime të shumta” në fqinjin e saj më të madh, ndërkohë, Zelanda e Re – ku, në mënyrë të ngjashme, jeta ishte kthyer në normalitet – njoftoi një pezullim emergjent tre-ditor të korridorit të saj të udhëtimit pa karantinë me Australinë.

Madje edhe vendet me vaksinime shumë të suksesshme kanë hasur në vështirësi: Izraeli ka vendosur përsëri një kërkesë për të mbajtur maska në vende të mbyllura publike pasi ka parë një rritje në raste të reja të lidhura me variantin.

Related posts

Giorgia Meloni po tregohet e moderuar

Xh M

Nga këndet e lojërave në marshime, fëmijët e Rusisë po përgatiten për luftë

Xh M

Deputetja shqiptare në Mal të Zi shpërthen për sulmin në Kosovë

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!