Agjencia Zhurnal.mk.

Rritet numri i divorceve në Fier, shkaku kryesor zbulohet se është fiktiv

Për këtë vit, në Fier janë depozituar plot 985 kërkesa për zgjidhje martese, ndërkohë që 253 divorce janë vulosur nga gjykata.

 

Sipas avokatit Denid Hajderaj, shifrat janë të larta dhe do të vijojnë të rriten.

Referuar të dhënave, divorcet fiktive kryhen pasi bashkëshortët marrin ekspulse në vendet ku kanë emigruar.

Më pas, ata kryejnë në gjykatë ndarjen duke ndryshuar gjendjen civile për të rifituar lëvizjen e lirë dhe për të emigruar.

Vetëm përgjatë këtij viti, 134 gra në Fier kanë kerkuar urdhër mbrojtjeje, pasi janë dhunuar nga bashkëshortët. Shkaqet kryesore të divorceve janë ato socio-ekonomike, por edhe emigrimi, varësia ndaj alkoolit dhe bixhozi.

Related posts

Vrau me thikë bashkëfshatarin, arrestohet pas dy muajsh Fatmir Manellari në Pogradec

Xh M

Qendër për strehimin e azilantëve, Xhaçka: Përgënjeshtrim i menjëhershëm i lajmit të rremë

D V

Berisha: Rama dhe ekipi i tij abuzon me liritë, financat dhe dinjitetin e qytetarëve

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More