Agjencia Zhurnal.mk.

Rritet në 15.899 numri i të vrarëve nga sulmet izraelite në Gaza

Numri i të vrarëve palestinezë nga fushata masive ushtarake izraelite në Rripin e Gazës është rritur në 15.899.

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, Ashraf al-Qudra, në një konferencë për media tha se më shumë se 42 mijë njerëz të tjerë u plagosën në sulm.

Al-Qudra tha se 70 për qind e viktimave të agresionit izraelit në Gaza janë gra dhe fëmijë.

“Forcat e pushtimit shkatërruan plotësisht 56 qendra shëndetësore (në Gaza) dhe arrestuan 35 persona nga personeli mjekësor”, tha al-Qudra.

Ai u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara (OKB) dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSh) që të bëjnë presion ndaj autoriteteve izraelite që të lirojnë personelin mjekësor nga burgjet.

“Ne bëjmë thirrje për mbrojtjen e spitaleve, stafit mjekësor dhe humanitar, për sigurimin e korridoreve të sigurta që lejojnë hyrjen e furnizimeve mjekësore dhe karburantit, si dhe për transferimin e personave të lënduar (jashtë Gazës për trajtim mjekësor)”, tha al-Qudra.

Izraeli ka nisur sulme të pamëshirshme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor.

Sipas shifrave zyrtare, numri i të vdekurve izraelitë në sulmin e Hamasit ishte 1.200.

Related posts

Makina godet turmën, të paktën 15 të lënduar në qytetin në perëndim të Polonisë

Xh M

Cameron: Putini u përpoq të heshtë Navalnyn, por bota po shikonte

Xh M

Nëna e dy fëmijëve vdes papritur gjatë fluturimit në linjat American Airlines

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy