Agjencia Zhurnal.mk.

Rritet ndjeshem prodhimi i anijeve

Luhatjet në sektorin e prodhimit të anijeve janë një tregues shumë i rëndësishëm për të vlerësuar ekonominë. Në vitin 2020, ky sektor në shkallë botërore u gjend në fazën e rënies më të madhe gjatë 30 vjetëve të fundit, për shkak të pandemisë së COVID-19 dhe paqëndrueshmërisë ekonomike. Të gjitha ndërmarrjet e prodhimit të anijeve kanë pasur rënie të porosive.

 

Por sipas të dhënave të publikuara ditët e fundit nga Ministria kineze e Industrisë dhe e Teknologjisë së Informacionit, në 2020-n Kina e kaloi Korenë e Jugut për numrin e porosive për anije të reja, duke u radhitur në vendin e parë në botë. Kina dhe Koreja e Jugut zunë vjet përkatësisht 48.8 për qind dhe 41.4 për qind të porosive të anijeve të reja në botë, duke u radhitur në dy vendet e para, ndërsa Japonia me 7 për qind në vendin e tretë.

Sipas statistikave, në vitin 2020, numri i anijeve të reja të prodhuara nga Kina dhe porositë e mbetura të Kinës për prodhim anijesh përbënë 43.1 për qind dhe 44.7 për qind të botës, duke vazhduar të zënë vendin kryesor në tregun botëror.

Related posts

Sebastian Kurz ka mbetur pa imunitet parlamentar

D V

Intervista e ish-kryeministres ukrainase: Mundësi që bota ta vras Putinin, ai është një djall me logjikë të errët

Xh M

Sot po i sjell kokëçarje Vuçiqit, por çfarë bëri Dijana Hrkaloviq për partinë e presidentit serb?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More