Agjencia Zhurnal.mk.

Rritet me 43% numri i viktimave në Afrikë si pasojë e Kovid-19

Afrika ka shënuar një rritje prej 43% në numrin e viktimave nga COVID-19 këtë javë, krahasuar me javën e kaluar. Sipas OBSH, niveli i vdekshmërisë në Afrikë është 2.6% krahasuar me mesataren globale prej 2.2%.

 

“Numri i viktimave është rritur ndjeshëm në pesë javët e fundit duke mbingarkuar spitalet,” tha Matsihidiso Moeti, Drejtori Rajonal i OBSH-së për Afrikën.

Gjithashtu numri i rasteve në Afrikë është rritur për të tetën javë radhazi, dukë shënuar 6 milion raste. Rritja e rasteve është shkaktuar nga lodhja e popullsisë për shkak të masave kufizuese për të frenuar pandeminë dhe përhapjes së varianteve të virusit.

Related posts

Nis punimet samiti i OKB-së për klimën

D V

Bosnja dhe Hercegovina është në rrezik të shpërbërjes dhe luftës së re, paralajmëron zyrtari më i lartë i BE-së

D V

Bllokoi i Kanalin të Suezit / Kompania do ti paguajë Egjiptit 550 milion dollarë

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More