Agjencia Zhurnal.mk.

Rriten infeksionet në Shqipëri, tre të vdekur dhe 617 raste të reja me coronavirus

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 5482 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitiv me coronavirus 617 qytetarë, ndërsa dje ky numër ishte 547.

 

Në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë tre persona të prekur me COVID-19, ndërsa 284 janë shëruar.

Më së shumti raste të reja janë regjistruar në Tiranë – 312. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 92 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka tri humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: dy qytetarë nga Tirana të moshave 65-67 vjeç, një qytetare nga Elbasani 75-vjeç.

Janë shëruar 284 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 200.465 që nga fillimi i epidemisë.

Shqipëria ka regjistruar gjithsej 209.516 raste pozitive, prej tyre 200.465 janë shëruar, 5.836 janë aktive, ndërsa betejën me sëmundjen e rrezikshme e kanë humbur 3.215 pacientë.

Statistika (30 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore 617
Të shëruar në 24 orë 284
Të shtruar në spitale 90
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 5482

Testime totale 1,478,636
Raste pozitive 209,516
Raste të shëruara 200,465
Raste Aktive 5,836
Humbje jete 3,215

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2747
Fier 670
Durrës 505
Shkodër 393
Vlorë 354
Elbasan 352
Berat 221
Lezhë 170
Gjirokastër 150
Korçë 107
Dibër 93
Kukës 74

Related posts

COVID 19/ 37 raste të reja dhe asnjë humbje jete në vend

D V

MEPJ jep njoftimin e rëndësishëm për qytetarët: Ja kushtet e reja për të udhëtuar drejt Zvicrës

D V

Bangladeshasit e punësuar braktisin Shqipërinë, dyshime për trafik klandestinësh

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More