Agjencia Zhurnal.mk.

Rreth 150,000 refugjatë ukrainas janë regjistruar në Gjermani

Gati 147,000 njerëz që po largohen nga lufta në Ukrainë janë regjistruar në Gjermani deri më tani, tha të hënën një zëdhënës i ministrisë së brendshme.

Zëdhënësi tha në një konferencë të rregullt për shtyp se 146,998 njerëz ishin regjistruar deri më tani dhe shtoi se numri aktual i refugjatëve aktualisht në Gjermani mund të jetë shumë më i lartë.

Zyra e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar tha më herët se gjithsej 4,000 viza britanike deri më tani janë lëshuar sipas “skemës së familjes” së Ukrainës.

Skema u lejon atyre që ikin nga lufta në Ukrainë të bashkohen me anëtarët e familjes në MB.

Deri më tani janë hapur gjithsej 32.200 aplikime, ndërsa 10.600 refugjatë ukrainas kanë lënë takime në vendet e aplikimit për viza.

Related posts

Micotakis nga Kongresi amerikan: Që demokracia të mbijetojë, Perëndimi duhet të rregullojë oborrin e tij

Xh M

​Macron: Samiti i Frankofonisë në vitin 2024 do të mbahet në Francë

Xh M

Ministri izraelit ka dhënë urdhër për vazhdimin e sulmeve

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More