Agjencia Zhurnal.mk.

Rrëshqitje dheu dhe përmbytje në Japoni, ka edhe viktima

Punonjësit e shpëtimit në Japoni kanë paralajmëruar për rrëshqitje dheu dhe përmbytje pas një prej stuhive më të mëdha në dekadat e fundit që goditi vendin.

 

Tajfuni “Nanmadol” mori jetën e të paktën katër personave.

Deri të martën, 140,000 shtëpi ishin ende pa energji elektrike.

Stuhia tani është reduktuar në një ciklon, pasi ka lëvizur në pjesën më të madhe të vendit dhe është nisur drejt detit.

Të paktën 114 persona janë lënduar, 14 prej tyre janë në gjendje të rëndë.

Super tajfuni solli shpërthime deri në 234 km/h, duke shkatërruar shtëpi dhe duke ndërprerë transportin dhe bizneset.

Shërbimet e trenave, tragetet dhe qindra fluturime janë anuluar; dyqanet dhe bizneset janë mbyllur.

Shkencëtarët kanë parashikuar një sezon aktiv uragani këtë vit, i ndikuar nga një fenomen natyror i njohur si La Niña.

Temperaturat më të ngrohta të sipërfaqes së detit në Atlantik dhe Karaibe si rezultat i ndryshimeve klimatike mund të ndikojnë gjithashtu në shpeshtësinë dhe intensitetin e uraganeve.

Related posts

Këshilli i Evropës suspendon Rusinë

D V

Konflikt midis ushtarëve izraelit dhe palestinezëve në një shenjtore në Bregun perëndimor

Xh M

Kryebashkiaku i Kievit: Nuk shoh dritë në fund të tunelit

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More