Agjencia Zhurnal.mk.

Ronaldo u shpall golashënuesi më i mirë i ‘Euro 2020’ – arsyeja pse e la prapa Schickun

Me pesë gola të shënuar, Cristiano Ronaldo e ka fituar çmimin Këpuca e Artë, si golashënuesi më i mirë në Kampionatin Evropian – ‘Euro 2020’.

 

Superylli portugez shënoi në të gjitha ndeshjet e fazës grupore, megjithatë dështoi të realizonte ndaj Belgjikës në 1/8 e finales kur Portugalia u eliminua.

Përkundër eliminimit të hershëm, askush nuk ia doli të shënonte më shumë gola se CR7 në turneun të cilin e fitoi Italia duke mposhtur Anglinë në finale pas penalltive.

Patrik Schick i Republikës Çeke shënoi po aq gola sa Ronaldo, mirëpo mbeti prapa 36-vjeçarit, për faktin se ky i fundit dhuroi edhe një asistim, si dhe zhvilloi më pak minuta se sulmuesi i Bayer Leverkusenit.

Ndryshe, superylli i Juventusit u bë edhe golashënuesi më i mirë në histori të Kampionateve Evropiane me 14 gola të shënuar.

Po ashtu, me 109 gola të realizuar për Portugalinë, ai e barazoi rekordin me legjendën iraniane, Ali Daei, si golashënuesit më të mirë me ekipet përfaqësuese.

PozitaLojtariMinutazhiGolatAsistimet
1.Cristiano Ronaldo (POR)36051
2Patrik Schick (R.ÇEKE)40450
3.Karim Benzema (FRA)34940
4.Emil Forsberg (SUE)37140
5.Romelu Lukaku (BEL)44440

Lista me pesë golashënuesit më të mirë të Euro 2020:

Related posts

Kupa e botës/ Franca fiton 4-1 përballë Australisë

Xh M

Donjeta Sadiku mëson kundërshtaren me të cilën do të ballafaqohet sot

Lea Muslija

Dana White zbulon se a mundet Hasbulla të luftojë në UFC 267

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More