Agjencia Zhurnal.mk.

Role të gatuara me mish të bluar: Ushqim krokant përplot kaçkavall të shkrirë!

Nga këta dy artikuj mund të bëhen 8 role të mëdha!

 

Përbërësit:

– 500 g mish të bluar,
– 2 qepë të vogla,
– 3 lugë thërrmija buke,
– 2 vezë të plota,
– një lugë erëza të thata,
– një lugë plot piper,
– 2 thelpinj hudhre,
– 8 shkopinj të vegjël cilit do djathë të fortë (rreth 150 g),
– vezë, miell,
– thërrmija buke për pjekje.

Udhëzim:

Mishit të bluar shtoni qepën e grirë imët apo të bluar, hudhrën e shtypur, erëzat dhe thërrmijat pastaj tërë përbërjen përzieni dhe bashkojeni mirë.

Ndajeni mishin në 8 pjesë të barabarta dhe secilën pjesë shtrijeni në shuplakë dore, në mes vendosni shkopin e vogël të djathit dhe rreth tij mbështilleni mishin, me duar jepni formën.

Vendosni në tabaka në të cilën keni qitur miell që të mos ngjitet mishi.

Bërxollat e pjekura radhisni në një peshqir dhe shërbejini të nxehta.

Related posts

Fiks për stinën, ja si të përgatisni supën e peshkut më mirë se një shef kuzhine

D V

Brinjë qengji të marinuar në mjaltë, verë, kanellë dhe hudhër

D V

Hallva turke e bërë në shtëpi – një recetë që ruhet për një kohë të gjatë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More