Agjencia Zhurnal.mk.

Risi në Serie A: Lojtarëve u ndalohet të veshin fanella të gjelbërta

Klubeve në Serie A do t’u ndalohet të veshin fanella të gjelbërta duke filluar nga sezoni i ardhshëm 2022/2023, informon Zhurnal.

 

Ky rregull dotë vlejë vetëm për lojtarët që janë në ndeshje (në fushë). Rregulli gjithashtu vlenë edhe për çorapet dhe pantollonat e shkurtëra. Nëse në fanellë përdoren më tepër se tre ngjyra, atëherë njëra prej tyre duhet të jetë dominuese në gjitha pjesët e veshjes.

Pse u bë ky ndryshim?

Siç është raportuar nga Football Italia, kompanitë televizive kanë bërë thirrje për ndryshim pasi ata thonë se ngjyra e fanellave dhe fushës është shumë e ngjashme, dhe kështu ata nuk mund t’i vërejnë lojtarët se ku gjenden dhe kështu bëhet e vështirë për shikim të lojës për shikuesit e televizioneve.

Ndërkohë në Serie A, vetëm Sassuolo mund të themi se ka ngjyrë të gjelbërta në fanellë, ndërsa vitin e kaluar dhe Lazio përdori një ngjyrë neon të gjelbërt. Edhe Atalanta kishte fanellat e dyta me ngjyrë të gjelbërt.//Zhurnal.mk

Related posts

Van de Beek mund të transferohet gjatë janarit te Real Madridi

D V

Chelsea është i vendosur të nënshkruajë me një sulmues të madh – tre emra në listë, secili më vështirë i arritshëm

D V

Interesimi i Lazios, Shaqiri: Sarri praktikon lojën që i përshtatet stilit tim – jam i nderuar për respektin e Tares

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More