Agjencia Zhurnal.mk.

Rihapen aplikimet për plotësimin e formularit A1/A1Z, Kushi: Nga data 8 deri më 13 shtator

Nga dita e sotme deri më 13 shtator 2021 hapet Portali i Maturës Shtetërore online për aplikime, për të gjithë kandidatët që nuk kanë aplikuar me formularin A1Z në Portalin e Maturës Shtetërore 2021.

 

Lajmin për hapjen e portalit e jep Ministrja Kushi në një publikim në rrjetin e saj social.

“Pas kërkesave të shumta të të rinjve që kanë përfunduar maturën dhe ende nuk kanë plotësuar formularët A1/A1Z, i ftoj të shfrytëzojnë mundësinë për të kryer këtë aplikim në datat 8-13 shtator 2021”, shkruan Kushi.

Plotësimi online i Formularit A1Z do të kryhet në shkollat ku maturantët apo kandidatët kanë kryer arsimin e mesëm të lartë ose në shkollën e përcaktuar nga KMSH-ja e vendbanimit, nëse shkolla e mesme që kanë përfunduar është mbyllur.

Ky aplikim është vetëm për kandidatët që kanë përfunduar të gjitha detyrimet e maturës shtetërore dhe plotësojnë formularin vetëm për aplikim në institucionet e arsimit te lartë.

Linku i formularit, i publikuar në faqen zyrtare të QSHA

http://qsha.gov.al/infos/matura_2021/a1z-shtator.pdf

Related posts

Veliaj pret në bashki Florian Markun: Na gëzove në një moment të vështirë, vitin e ardhshëm do organizojmë ndeshje në Tiranë

D V

Gjykata Kushtetuese pezullon ndërtimin e teatrit të ri Kombëtar në Shqipëri

N E

Basha përshëndet emërimin Imzot Arjan Dodaj, si Arqipeshkv i Arqidioqezës Metropolitane Tiranë-Durrës

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More