Agjencia Zhurnal.mk.

Reshjet e shiut përmirësojnë situatën energjetike në Shqipëri

Reshjet e shiut javës së shkuar duket se kanë dhënë efekte pozitive duke rritur nivelin e hidrocentralet e kaskadës së Drinit në Shqipëri.

 

Në një njoftim në Facebook, Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH) ka bërë të ditur se nga pika kritike nën 259 metra që arriti pak ditë më parë, hidrocentrali i Fierzës ka arritur në 267.4 metra.

Rritje ka edhe Komani dhe Vaun i Dejës.

Prurjet natyrore në kaskadë kanë rënë në raport me fundjavën pasi në Fierzë llogariten 400 metër kub për sekondë. KESH njofton se prodhimi ditor në të tre HEC-et është 9,663 Megavat në orë.

🟢 PËRDITËSIM I SITUATËS 5.04.2022 👉𝐒𝐢𝐭𝐮𝐚𝐭𝐚 𝐚𝐤𝐭𝐮𝐚𝐥𝐞 𝐧𝐞̈ 𝐤𝐚𝐬𝐤𝐚𝐝𝐞̈𝐧 𝐞 𝐥𝐮𝐦𝐢𝐭 𝐃𝐫𝐢𝐧 𝐩𝐚𝐫𝐚𝐪𝐢𝐭𝐞𝐭: 👉 Prurjet natyrore në…

Posted by Korporata Elektroenergjitike Shqiptare on Tuesday, April 5, 2022

Related posts

Sot mblidhet Kuvendi i thirrur nga Berisha, pritet votimi i një mocioni mosbesimi për shkarkimin e Bashës

D V

Protestë në Tiranë kundër luftës, gruaja nga Ukraina: Kam djalin 8 vjeç atje

D V

Dy të moshuar i japin fund jetës, gjenden të varur në Shqipëri

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More