Agjencia Zhurnal.mk.

Rekord i viktimave nga koronavirusi në Bullgari

Bullgaria raportoi të martën 334 viktima nga koronavirusi – shifra më e lartë në këtë vend që nga fillimi i pandemisë, pranverën e vitit të kaluar.

 

Autoritetet shëndetësore raportuan gjithashtu 5,286 raste të reja të të infektuarve, brenda 24 orëve.

Sipas tyre, mbi 8,500 pacientë janë të shtruar në spitale, ndërsa 723 prej tyre ndodhen nën kujdes intensiv.

Bullgaria, me 7 milionë banorë, ka normën më të ulët të vaksinimit në Bashkimin Evropian.

Më pak se një e treta e të rriturve në këtë vend janë vaksinuar plotësisht.

Pavarësisht rritjes së numrit të viktimave nga koronavirusi, shumë bullgarë mbeten skeptikë ndaj vaksinave, për shkak të frikës së pabazuar për pasoja të mundshme shëndetësore, shkruan agjencia e lajmeve AP.

Sipas saj, shumë bullgarë nuk i besojnë as informacionit zyrtar.

Përpara zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale, që do të mbahen më 14 nëntor, autoritetet bullgare gjithashtu kanë hezituar të vendosin masa më të rrepta për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Related posts

Gjenevë, sot nis samiti Biden – Putin

Redaksia

Vila e El Chapo ka qenë çmimi kryesor në llotarinë shtetërore prej muajsh, por askush nuk e dëshiron atë

D V

Rrëzohet një helikopter i Forcave Ajrore në Indi

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More