Agjencia Zhurnal.mk.

Regjistrohen 760 raste të reja me Kovid-19, shërohen 644 pacientë ndërsa ndërruan jetë 23 persona

Shkup, 2 shtator – Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 760 raste të reja me Kovid-19, janë shëruar 644 pacientë dhe 23 persona kanë ndërruar jetë.

 

Siç njoftoi Ministria e Shëndetësisë, numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve është 178.159, ndërsa gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 5.724 teste.

Nga rastet e reja 325 janë në Shkup, Kumanovë – 65, Tetovë – 63, Gostivar – 37, Strumicë – 31, Kërçovë – 28, Strugë – 26, Ohër, Shtip dhe Dibër – nga 24, Kavadar – 18, Veles – 17, Prilep, Manastir dhe Radovish -nga 9, Koçan- 8, Negotinë dhe Dellçevë – nga 5 , Sveti Nikollë, Probistip, Kratovë dhe Makedonska Kamenicë – nga 4, Resnjë dhe Berovë – nga 3, Kriva Pallankë, Vinicë, Bogdanc dhe Makedonski Brod – nga 2, Gjevgjeli, Vallandovë dhe Krushevë – nga 1.

Janë regjistruar 644 pacientë të shëruar nga: Shkupi – 219, Tetova – 94, Gostivari – 81, Kumanova – 47, Strumica – 34, Kavadari – 24, Dibra – 22, Kërçova -21, Manastiri dhe Resnja – nga 12, Velesi – 10, Koçani – 9, Radovishi – 7, Prilepi, Shtipi dhe Kratova – nga 6, Negotina – 5, Gjevgjelia, Sveti Nikolla, Berova dhe Vinica -nga 4, Vallandava, Makedonski Brodi dhe Pehçeva – nga 2, Ohri, Struga, Kriva Pallanka, Dellçeva, Bogdanci, Demir Hisari dhe Makedonska Kamenica – nga 1.

U regjistruan 23 persona të vdekur: 9 persona të vdekur nga Shkupi (82v, 81v, 79v, 71v, 70v, 60v, 59v, 58v dhe 48v), nga 2 persona të vdekur nga Kumanova (77v dhe 67v), Prilepi (81v dhe 78v), Gostivari (74 dhe 65), Strumica (83 dhe 68), Kërçova (73 dhe 71) dhe Dibra (75 dhe 59), dhe nga një person i vdekur nga Tetova (48) dhe Vinica (47). Të gjithë kanë ndërruar jetë në spital.

Janë bërë 5.724 teste përmes: ISHP-312, QSHP Shkup-73, QSHP Manastir-69, QSHP Prilep-54, QSHP Tetovë-124, QSHP Kumanovë-77, Klinika për Sëmundjet Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësia Ligjore-2, spitali laboratorik Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji-5, SPQ 8 Shtatori-0, Instituti i Mikrobiologjisë-197, Zhan Mitrev (Filipi i dytë) -128, Avicenna-339, Biotek-278, Sistina-138, laboratori Laor -347, Sinlab-137, Remedika-16, Fertiliti-34, Genea -17, Nikob lab-712, VFV Medical-75, Eli Medica-117, Royal Medica -53, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë)-gjithsej 2,418.

Deri më tani, gjithsej 1.169.901 teste të Covid-19 janë kryer në vend. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 178.159, numri i pacientëve të shëruar është 157.294, numri i vdekjeve është 5.987, dhe numri i rasteve aktive është 14.878.

Sipas analizave epidemiologjike aktualisht, shpërndarja sipas qyteteve është si më poshtë:

 • Shkup 76805, Aktivë 5899
 • Kumanovë 10340, Aktivë 938
 • Prilep 8681, Aktivë 275
 • Tetovë 10419, Aktivë 1972
 • Manastir 6730, Aktivë 269
 • Veles 5792, Aktivë 239
 • Gostivar 7697, Aktivë 1158
 • Kavadar 5496, Aktivë 220
 • Ohër 5566, Aktivë 488
 • Shtip 5275, Aktivë 203
 • Strumicë 5235, Aktivë 686
 • Strugë 3611, Aktivë 566
 • Koçan 3006, Aktivë 125
 • Kërçovë 3647, Aktivë 620
 • Gjevgjeli 2300, Aktivë 81
 • Negotinë 2249, Aktivë 53
 • Sveti Nikollë 1698, Aktivë 126
 • Resnjë 1414, Aktivë 123
 • Kriva Pallankë 1273, Aktivë 35
 • Radovish 1355, Aktivë 127
 • Berovë 1130, Aktivë 30
 • Dellçevë 1052, Aktivë 65
 • Dibër 1367, Aktivë 232
 • Vinicë 960, Aktivë 41
 • Probishtip 844, Aktivë 51
 • Vallandovë 745, Aktivë 35
 • Bogdanc 530, Aktivë 35
 • Krushevë 516, Aktivë 23
 • Demir Hisar 412, Aktivë 10
 • Demir Kapi 401, Aktivë 2
 • Kratovë 470, Aktivë 63
 • Makedonski Brod 439, Aktivë 59
 • Pehçevë 294, Aktivë 4
 • Makedonska Kamenicë 274, Aktivë 23
 • Dojran 136, Aktivë 2.

Related posts

Kovaçevski: Ballkani i Hapur është nismë e shkëlqyer, por nuk është zëvendësim për BE

Xh M

Kovaçevski mesazh VMRO e Levicës

Xh M

Rektori i UT-së ngushëllon familjen Ramadani: “Humbëm një student shembullor!”

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More