Agjencia Zhurnal.mk.

Regjistrohen 473 raste të reja, 505 të shëruar dhe 14 të vdekur nga Kovid-19

Shkup, 25 nëntor – Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 2.708 teste, me çka janë regjistruar 473 raste të reja, 505 të shëruar dhe 14 të vdekur nga Kovid-19, njofton Ministria e Shëndetësisë.Nga 473 rastet e reja në Shkup janë – 246, Manastir – 41, Kavadar – 23, Ohër – 22, Kumanovë – 21, Prilep – 18, Koçan – 13, Veles – 11, Strumicë dhe Gjevgjeli – nga 9, Vallandovë – 7, Berovë – 6, Shtip – 5, Kërçovë, Kriva Pallankë, Probishtip dhe Makedonska Kamenicë – nga 4, Tetovë, Shën Nikollë, Kratovë dhe Demir Hisar – nga3, Gostivar, Strugë, Negotinë, Resnjë dhe Bogdanci – nga 2, Radovish, Dellçevë, Krushevë dhe Makedonski Brod – nga 1.Janë regjistruar 505 të shëruar nga: Shkupi – 230, Manastiri – 50, Kavadari – 32, Koçani – 18, Gjevgjelia – 17, Prilepi, Velesi dhe Tetova – nga 16, Kriva Pallanka – 14, Kumanova – 12, Berova – 11, Negotina – 10, Shtip dhe Kratovë – 7, Ohër dhe Radovish – 6, Kërçovë, Bogdanc dhe Vinicë – 5, Strumicë, Vallandovë dhe Gostivar – 4, Resnjë – 3, Probishtip – 2, Demir Hisar, Strugë, Makdenoski Brod, Pehçevë dhe Dojran – nga 1.Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 14 persona të vdekur: 3 të vdekur nga Shkupi (68, 84 dhe 84), 2 të vdekur nga Kumanova (66 dhe 70) dhe Manastiri (77 dhe 79) dhe një i vdekur nga Tetova (69), Velesi (89), Kavadari (79), Kriva Pallanka (76), Pehçeva (93), Resnja (76) dhe Demir Hisar (82). Nga të  regjistruarit 13 persona kanë vdekur në kushte spitalore dhe një person ka ndërruar jetë në shtëpi.

 

Po ashtu, sipas Regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga Termini Im, janë raportuar 4 persona të vdekur me datë vdekje nga data 09.11.2021 deri më 22.11.2021. Personat e vdekur janë nga Makedonska Kamenica (2), Manastiri (1) dhe Koçani (1). Të vdekurit janë të moshës 75-89 vjeç, të gjithë personat kanë vdekur në shtëpi.Janë kryer 2.708 analiza përmes: ISHP-299, QSHP Shkup-68, QSHP Manastir-67, QSHP Prilep-39, QSHP Tetovë-18, QSHP Kumanovë-58, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësia Ligjore-0, spitali laboratorik Kozle-21, KU Pulmologji me alergologji -0, SPQ 8 Shtatori-0, Instituti i Mikrobiologjisë-179, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -61, Avicenna-99, Biotek-173, Sistina-47, laboratori Laor -61, Sinlab-23, Remedika-13, Fertiliti-55, Genea-7, Nicob Lab-218, VFV Medical-10, Eli Medica-16, Royal Medica-15, Spectra-MM-43, Rapid Lab-1, Zhan Mitrev Strumicë-1, Nova Lab Diagnostics-1, ISH dhe ISHP (test i shpejtë) – gjithsej 1,115.Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.458.731 testime për Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 213.779, numri i të shëruarve është 197.998, numri i të vdekurve është 7.492, ndërsa numri i rasteve aktive është 8.289.Sipas analizave epidemiologjike për momentin, shpërndarja sipas qyteteve është si në vijim:Shkup 93446, Aktiv 3845
Kumanovë 12812, Aktiv 273
Tetovë 11282, Aktiv 138
Prilep 10089, Aktiv 421
Manastir 8488, Aktiv 673
Gostivar 8059, Aktiv 35
Veles 7240, Aktiv 357
Kavadar 6860, Aktiv 301
Shtip 6534, Aktiv 202
Ohër 6395, Aktiv 274
Strumicë 6062, Aktiv 155
Kërçovë 4216, Aktiv 87
Koçan 3953, Aktiv 204
Strugë 3893, Aktiv 60
Gjevgjeli 2770, Aktiv 148
Negotinë 2546, Aktiv 77
Shën Nikollë 2097, Aktiv 75
Kriva Pallankë 1858, Aktiv 130
Resnjë 1717, Aktiv 103
Radovish 1705, Aktiv 72
Dibër 1454, Aktiv 0
Berovë 1401, Aktiv 95
Dellçevë 1351, Aktiv 141
Vinicë 1140, Aktiv 38
Probishtip 1107, Aktiv 36
Vallandovë 919, Aktiv 52
Kratovë 753, Aktiv 57
Bogdanc 638, Aktiv 37
Demir Hisar 598, Aktiv 85
Krushevë 576, Aktiv 24
Makedonski Brod 488, Aktiv 8
Demir Kapi 421, Aktiv 7
Makedonska Kamenica 405, Aktiv 64
Pehçevë 347, Aktiv 14
Dojran 159, Aktiv 1.

Related posts

Zyrtare/ Azem Sadiku i bashkohet Aleancës për Shqiptarët

D V

Zaev: Miratuam një vendim që do ta ulë korrupsionin

R Zh

Filloi fushata parandaluese në komunikacion “Vozit i çlodhur” në VK Tabanoc

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More