Agjencia Zhurnal.mk.

Regjistrohen 469 raste me Kovid-19, 13 të vdekur, 375 pacientë të shëruar

Shkup, 12 nëntor – Sipas të dhënave të Institutit për shëndet publik, në 24 orët e fundit janë kryer 3.296 testime, ndërsa janë regjistruar 469 raste të reja me KOVID-19: Shkup – 205, Manastir – 50, Kavadar – 35, Prilep – 23, Kumanovë dhe Shtip – nga 20, Tetovë – 13, Veles dhe Ohër – nga 11, Kriva Pallankë dhe Dellçevë – nga 9, Koçan – 7, Gjevgjeli – 6, Strumicë, Negotinë, Resnje dhe Kratovë – nga 5 , Pehçevë – 4, Gostivar, Kërçovë, Shën Nikollë, Radovish dhe Demir Hisar – nga 3, Vinicë dhe Makedonska Kamenicë – 2, Strugë, Berovë, Bogdanci, Krushevë, Makdeonski Brod, Demir Kapi dhe Dojran – nga 1.

 

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 13 raste të vdekjes, nga të cilët tre nga Shkupi (44, 60 dhe 77), dy nga Velesi (73 dhe 80) dhe Strumica (57 dhe 77) dhe një nga Prilepi (73), Manastiri (73 ), Kavadari (75), Kërçova (77 ), Negotinë (33 ) dhe Kriva Pallanka (82). Të gjithë personat e raportuar kanë ndërruar jetë në spital.

Për më tepër, në pajtim me Regjistrin e personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga Termini Im nuk ka persona të paraqitur të vdekur.

Janë regjistruar 375 pacientë të shëruar nga: Shkupi 178, Kumanova 29, Kavadari dhe Manastiri nga 20, Prilepi 18, Shtipi 13, Negotina 12, Velesi 11, Koçani 10, Tetova 9, Shën Nikolla 8, Kërçova dhe Probishtipi – nga 7, Kriva Pallanka dhe Dellçeva – nga 6, Gjevgjelia dhe Krusheva – nga 5, Berova – 3, Radovishi – 2, Ohri, Resnja, Kratovë, Bogdanci, Makedonski Brod dhe Makedonska Kamenica – nga 1.

Janë bërë 3.296 teste përmes  ISHP-244, QSHP Shkup-76, QSHP Manastir-63, QSHP Prilep-33,
QSHP Tetovë-60, QSHP Kumanovë-41, Klinika për Sëmundjet Infektive dhe Gjendjet Febrile-2, Mjekësia Ligjore-0, Spitali Laborator Kozle-21, KU Pulmologjia me Alergologji -0, SPQ 8 Shtatori – 0, Instituti i Mikrobiologjisë- 152, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -71, Avicenna-166, Biotek-165, Sistina-66, laboratori Laor-105, Sinlab-9, Remedika-13, Fertiliti-58, Genea-5, Nikob lab-281, VFV Medical- 47, Eli Medica-46, Royal Medica-8, Spectra-MM-9, Rapid Lab – 6, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë) – gjithsej 1545.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID-19 në vend që nga fillimi i epidemisë është 208 467, të shëruar 192 745, të vdekur 7 307, dhe raste aktive 8 415.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, shpërndarja në qytet është si në vijim:

Të infektuar (gjithsej)                                                  Raste aktive (gjithsej)
Shkup                          91099                                                                 3797
Kumanovë                     12607                                                                   379
Tetovë                          11206                                                                   226
Prilep                          9809                                                                    401
Gostivar                        8038                                                                     45
Manstir                            8004                                                                    635
Veles                             7044                                                                    358
Kavadar                     6610                                                                    363
Shtip                              6396                                                                    264
Ohër                            6261                                                                    223
Strumicë                      5965                                                                     111
Kërçovë                           4180                                                                    108
Strugë                            3866                                                                      51
Koçan                           3774                                                                    230
Gjevgjeli                       2664                                                                    139
Negotinë                        2481                                                                     88
Shën Nikollë                2062                                                                     81
Kriva Pallankë              1781                                                                   169
Radovish                        1669                                                                     85
Resnje                             1644                                                                     83
Dibër                             1453                                                                      3
Berovë                            1311                                                                    61
Dellçevë                          1266                                                                   111
Vinicë                            1121                                                                    46
Probishtip                     1081                                                                    61
Vallandovë                        871                                                                    20
Kratovë                             709                                                                    66
Bogdanci                           609                                                                    28
Krushevë                            572                                                                    27
Demir Hisar                    547                                                                    750
Makedonski  Brod          483                                                                      6
demir Kapi                      415                                                                      6
Makedonska Kamenicë     385                                                                    54
Pehçevë                             330                                                                     7
Dojran                                154                                                                     8
Gjithsej                          208467                                                                8415.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 1.521.951 testime të Kovid-19.

Related posts

Pendarovski takon shefin e shtatmadhorisë së ushtrisë shqiptare

Z H

Deri tani 782 qytetarë e kanë pranuar dozën e tretë të vaksinës kundër Covid

Z H

OBRM-PDUKM do të paraqesë ligj në Kuvend për legalizimin e tregtisë me kriptovaluta

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More