Agjencia Zhurnal.mk.

Regjistrohen 308 raste me Kovid-19, janë shëruar 246, kanë vdekur 8 persona

Shkup, 12 dhjetor – Në 24 orët e fundit janë regjistruar 308 raste të reja me KOVID-19, nga gjithsej 2.643 testime, njoftoi Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik. Janë shëruar 246 pacientë, ndërsa kanë vdekur tetë persona.

 

Nga rastet e reja, 155 janë në Shkup, Ohër 26, Manastir 21, Strumicë 19, Kumanovë 15, Shtip 10, Kavadar 8, Prilep dhe Veles nga 7, Tetovë 6, Kërçovë dhe Bogdanci nga 5, Koçan, Gjevgjeli dhe Shën Nikollë nga 4, Negotinë dhe Resnjë nga 3, Vinicë 2, Strugl, Dellçeva, Probishtipi dhe Demir Hisari nga 1.

Janë regjistruar 246 pacientë të shëruar, nga Shkupi 110, Manastiri 25, Kavadari dhe Prilepi nga 17, Kumanova dhe Berova nga 11, Koçani 10, Velesi 9, Shtipi 7, Dellçeva 6, Ohri 5, Gostivari 4, Shën Nikolla, Radovishi dhe Kratova nga 3, Gjevgjelia 2, Negotina, Vinica dhe Krusheva nga 1.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 8 persona të vdekur – 3 të vdekur nga Shkupi (64, 67 dhe 86 vjeç) dhe nga një i vdekur nga Kavadari (80), Velesi (92), Shtipi (68), Ohri (84) dhe Strumica (66). Të gjithë personat e raportuar kanë vdekur në spital.

Konform regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga Termi im, është raportuar edhe një person i vdekur me datën e vdekjes 10.12.2021. Personi i vdekur i regjistruar është nga Kavadari (1). I ndjeri është 86 vjeç dhe ka ndërruar jetë nëkushte spitali.Janë bërë 2.643 teste përmes: ISHP-253, QSHP Shkup-66, QSHP Manastir-70, QSHP Prilep-43, QSHP Tetovë-3, QSHP Kumanovë-55, Klinika për sëmundje infektive dhe gjendje febrile-0, Mjekësia ligjore-0. laboratori i spitalit Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji-0, SPQ 8 Shtatori-0, Instituti për mikrobiologji-278, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)-46, Avicena-107, Biotek-123, Sistina-37, laboratori Laor-182, Sinalb-11, Remedika-0, Pllodnost-37, Genea-10, Nikob lab-254, VFV Medikal-53, Eli Medika-55, Rojal Medika-30, Spektra-MM-4, Rapid lab-8, Zhan Mitrev Strumicë-10, Nova Lab Diagnostika-0 dhe IPSH dhe IPSH (rapid test) – gjithsej 926.Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 1.502.730 teste për Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid-19 në vendin tonë prej fillimit të epidemisë është 219.408, numri i pacientëve të shëruar është 205.946, i të vdekurve është 7.731, ndërsa numri i rasteve aktive është 5.677.Sipas analizave epidemiologjike për momentin shpërndarja nëpër qytete është si vijon:Sipas analizave epidemiologjike shpërndarja nëpër qytete është si në vijim:Shkup 96072, Aktive 2784
Kumanovë 13005, Aktive 175
Tetovë 11374, Aktive 90
Prilep 10463, Aktive 348
Manastir 8958, Aktive 490
Gostivar 8081, Aktive 21
Veles 7396, Aktive 174
Kavadar 7181, Aktive 248
Shtip 6655, Aktive 104
Ohër 6602, Aktive 221
Strumicë 6185, Aktive 124
Kërçovë 4255, Aktive 58
Koçani 4061, Aktive 103
Strugë 3915, Aktive 29
Gjevgjeli 2836, Aktive 78
Negotinë 2593, Aktive 47
Shën Nikollë 2135, Aktive 41
Kriva Pallankë 1920, Aktive 70
Resnjë 1776, Aktive 61
Radovish 1770, Aktive 63
Berovë 1470, Aktive 42
Dibër 1456, Aktive 0
Dellçevë 1440, Aktive 88
Vinicë 1164, Aktive 15
Probishtip 1130, Aktive 25
Vallandovë 967, Aktive 42
Kratovë 782, Aktive 24
Bogdanci 657, Aktive 26
Demir Hisar 624, Aktive 49
Krushevë 597, Aktive 32
Makedonski Brod 512, Aktive 18
Demir Kapi 426, Aktive 2
Makedonska Kamenicë 423, Aktive 24
Pehçevë 355, Aktive 7
Dojran 172, Aktive 7. 

Related posts

Zaevi në takim me LSM-në: Qeveria është në anën e punonjësve, dialogu social vazhdon

Z H

Arrestohet një person në Tetovë, ka sulmuar mjekun

D V

VMRO-DPMNE “tërbohet” pasi dëgjoi për kandidimin e Joveskit si gjykatës kushtetues

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More