Agjencia Zhurnal.mk.

Regjistrohen 111 raste të reja me Kovid-19, 15 të vdekur, 165 pacientë të shëruar

Shkup, 11 tetor – Sipas të dhënave të Institutit për Shëndet Publik, në 24 orët e fundit janë bërë 1.529 testime, ndërsa janë regjistruar 111 raste të reja me Kovid-19: Shkup – 83, Prilep-6, Veles-5, Kavadar-4,  Kumanovë, Tetovë, Manastir dhe Kriva Pallankë – nga 2, Gostivar, Shtip, Strumicë, Koçan dhe Gjevgjeli – nga 1.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur 15 persona prej të cilëve pesë nga Shkupi (56, 69, 72, 75 dhe 91 vjeç), nga dy  në Kavadar (64 dhe 84 vjeç) dhe Kërçovë (54 dhe 87 vjeç) dhe nga një person i vdekur në Veles (72 vjet), Berovë (56 vjet), Gjevgjeli (64 vjet), Koçan (76 vjet), Kriva Pallankë (61 vjet) dhe Strumicë (81 vjet). Nga personat e regjistruar të gjithë kanë vdekur në kushte spitalore”, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Plotësisht, sipas Regjistrit të personave të vdekur me diagnozë Kovid-19 nga “TerminiIm” janë paraqitur edhe tre persona të vdekur, me datë të vdekjes nga 09.09.2021 deri më 11.09.2021. Janë regjistruar dy persona të vdekur nga Dibra , dhe një person nga  Gostivari  të moshës prej 56 deri në 82 vjet. Nga personat e regjistruar të gjithë kanë vdekur në kushte spitalore.

Janë regjistruar 165 pacientë të shëruar nga: Shkupi dhe  Kumanova- nga 25, Shtipi – 21, Kavadari-18, Koçani-13, Velesi-11, Manastiri dhe Sveti Nikollë- nga 10, Prilepi-6, Ohri dhe Kratova – 5, Radovishi-4, Probishtipi-3, Gjevgjeli – 2, Kërçovë, Strugë, Negotinë, Resnjë, Vinicë, Demir Hisar dhe Pehçevë – nga 1.

Janë kryer 1.529 teste përmes: ISHP-30, QSHP Shkup-22, QSHP Manastir-0, QSHP Prilep-0, QSHP Tetovë-0, QSHP Kumanovë-3, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-1, Mjekësia Ligjore-0, Spitali Laboratorik Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji-0, SPQ “8 Shtatori”-0, Instituti i Mikrobiologjisë-1, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -57, Avicena-59, Biotek-124, Sistinë-43, Laboratori Laor -0, Sinlab-0, Remedika-0, Fertilitet-0, Genea-0, Laboratori Nikob-256, VFV Medikal 17, Eli Medika-38, Rojal Medika -0, Spektra-MM-0, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë) – gjithsej 878.Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 1.324.894 testime të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 195.002, numri i pacientëve të shëruar 181.196, numri i viktimave 6.849, ndërsa numri i rasteve aktive është 6.957.Sipas analizave epidemiologjike për momentin shpërndarja nëpër qytete është si vijon:

Shpërndarja sipas qyteteveTë sëmurë  (gjithsej)Raste aktive  (gjithsej)
Shkup850463550
Kumanovë11711612
Tetovë10880187
Prilep9150192
Gostivar796956
Manastir7189194
Veles6409289
Ohër6033229
Kavadar6023149
Shtip5868212
Strumicë5813215
Kërçovë4006116
Strugë380966
Koçan3343126
Gjevgjeli245766
Negotinë232822
Sveti Nikollë193894
Radovish154761
Resnjë154545
Kriva Pallankë1500124
Dibër145122
Berovë121413
Dellçevë112742
Vinicë105647
Probishtip94242
Vallandovë83021
Kratovë60661
Bogdanc56118
Krushevë53411
Makedonski Brod47511
Demir Hisar45730
Demir Kapi4114
Makedonska Kamenicë31927
Pehçevë3152
Dojran1401
Gjithsej1950026957

Related posts

Në Gjenevë u zhvillua ndeshja humanitare e yjeve

Redaksia

I dërguari britanik për tregti për Ballkanin Perëndimor, Marin Vikers për vizitë në “SASA”

D V

Drunjtë shtrenjtohen për 20%

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More