Agjencia Zhurnal.mk.

Regjistrohen 1.396 raste të reja me Kovid-19, kanë vdekur nëntë persona

Shkup, 9 janar – Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 1.396 raste të reja me Kovid-19 prej 11.479 testimeve, kanë vdekur nëntë persona, ndërsa janë shëruar 348, kumtoi sot Ministria e Shëndetësisë.

Sipas të dhënave nga Instituti për shëndet publik gjatë 24 orëve të fundit më së shumti raste pozitive ka në Shkup-790, Manastir-164, Prilep-80, Kavadar-41, Kumanovë-31, Ohër dhe Gjevgjeli-26, Gostivar-24, Kërçovë-22, Veles-21, Resnjë-19, Tetovë-18, Negotinë-17, Shtip dhe Koçan nga 16, Strugë-12, Krushevë-9, Probishtip-8, Sveti Nikollë, Kriva Pallankë dhe Radovish nga 7, Vallandovë dhe Makedonski Brod nga 6, Strumicë-5, Dellçevë-4, Bogdanci dhe Pehçevë nga 3, Vinicë dhe Kratovë nga 2, Berovë, Demir Hisar, Makedonska Kamenica dhe Dojran nga 1.

Janë regjistruar 348 pacientë të shëruar nga: Shkupi – 199, Manastir – 32, Kavadar – 26, Resnjë – 13, Ohër – 12, Tetovë – 10, Negotinë – 9, Gjevgjeli – 8, Shtip – 6, Kumanovë, Gostivar, Veles dhe Strumicë nga 4, Kërçovë dhe Vallandovë nga 3, Koçan, Radovish, Dellçevë dhe Dojran nga 2, Strugë, Sveti Nikollë dhe Makedonska Kamenica nga 1.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar gjashtë persona të vdekur: nga një person në Demir Hisar (78), Manastir (79), Resnjë (73), Prilep (76), Shtip (63) dhe Makedonska Kamenica (73). Të gjithë personat kanë vdekur në kushte spitalore.

Sipas Regjistrit të personave të vdekur me diagnozë Kovid-19 nga “Termini Im”, i kanë paraqitur tre persona, nga një person nga Tetova, Strumica dhe Kërçova, të vdekur nga periudha prej 17-18.12.2021. Të vdekurit ishin të moshës prej 68 deri 87 vjeç. Prej tyre njëri ka vdekur në kushte spitalore ndërsa dy tjerë në shtëpi.

Janë bërë 11.479 testime përmes: ISHP-308, QSHP Shkup-79, QSHP Manastir-123, QSHP Prilep-77, QSHP Tetovë-8, QSHP Kumanovë-253, Klinika për sëmundje infektive dhe gjendje febrile-0, Mjekësia ligjore-5, laboratoria spitali Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji-7, SPQ “8 Shtatori”-0, Instituti për mikrobiologji-3, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)-198, Avicena-313, Biotek-501, Sistina-179, laboratoria Laor-932, Sinlab-158, Remedika-30, Plodnost-222, Genea-13, Nikob Lab-1.048, VFV Medikal-159, Eli Medika-599, Rojal Medika-120, Spektra-MM-63, Rapid Lab-71, Zhan Mitrev Strumicë-71, Nova Lab Diagnostika-60, Ramus-34, ISHP dhe ISHP (rapid test) – gjithsej 5.845.

Deri tani në vend janë bërë gjithsej 1.659.878 testime në Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë arrin në 233.464, numri i pacientëve të shëruar është 214.854, të vdekurve 8.032, ndërsa numri i rasteve active është 10.578.

Related posts

Tre avion për shuarjen e zjarreve por vetëm një pilot, ja me çka disponon gjithë vendi

Xh M

Në Poroj të Tetovës u varros trajneri i njohur i futbollit, Dashmir Beari

Xh M

Musa Xhaferi: Zona 5, do të jetë lokomotiva e fitores së Frontit Europian

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy