Agjencia Zhurnal.mk.

Regjistrohen 1.348 raste të reja me Kovid-19 dhe 196 riinfeksione, raportohen 19 persona të vdekur

Shkup, 11 shkurt  – Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetësisë Publike, në 24 orët e fundit janë kryer 3.996 teste, ndërsa janë regjistruar 1.348 raste të reja me KOVID-19, 11 kanë vdekur dhe 1.247 janë shëruar, kumtoi Ministria e Shëndetësisë. Sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga “TerminiIm”, Ministria e Shëndetësisë njofton se janë raportuar edhe tetë persona të vdekur.

Nga të 1348 raste të të sapo infektuarve nga Shkupi janë 725, Kumanova 73, Manastiri 67, Kavadari 57, Prilepi 54, Tetova 45, Velesi 43, Strumica 32, Kërçova 30, Negotina 27, Sveti. 26, Ohër – 23, Gostivar – 21, Radovish – 17, Gjevgjeli – 16, Shtip – 15, Strugë dhe Kriva Pallanka – 11, Resnjë – 10, Koçani – 7, Vallandova dhe Krushevë – 5 secila, Bogdanci – 4, Delçevë , Dibër, Kratovë dhe Demir Hisar – nga 3, Berovë, Vinicë, Probishtip, Makedonski Brod dhe Makedonska Kamenica – nga 2.

Nga numri total i pozitivëve (1348), janë regjistruar 196 riinfeksione.

Nga 11 të vdekurit, gjashtë janë nga Shkupi (75, 81, 86, 90, 92 dhe 97), dy nga Gostivari (70 dhe 77) dhe nga një nga Strumica (71), Velesi (80) dhe Shtipi (78). ). Nga personat e raportuar, 10 persona kanë ndërruar jetë në kushte spitalore dhe një person në shtëpi.

Janë regjistruar 1.247 pacientë të shëruar nga: Shkupi 573, Kavadari 71, Kumanova 64, Velesi 60, Tetova dhe Strumica 57, Prilepi 48, Ohri 41, Gostivari 40, Manastiri 35, Negotina 32, Koçani dhe Gjevgjelia – 26, Shtip – 18, Radovishi – 17, Struga – 12, Sveti Nikole – 11, Dellçeva – 9, Bogdanci dhe Pehçeva – nga 7, Resnja, Valandova dhe Krusheva – 5 nga një, Vinica, Kratovë dhe Demir Kapi. – 4, Dibër – 3, Berovë dhe Makedonski Brod – nga 2, Demir Hisar dhe Makedonska Kamenica – nga 1.

Nga të vdekurit e raportuar shtesë sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19, dy kanë vdekur nga Kërçova dhe Prilepi dhe nga një nga Shkupi, Strumica, Kumanova dhe Tetova. Të vdekurit janë të moshës 55 deri në 91 vjeç. Nga personat e raportuar, dy vdiqën në spital dhe gjashtë në shtëpi. Personat e raportuar kanë ndërruar jetë në periudhën 01.02.2021 – 09.02.2022.

Nga numri i përgjithshëm i vdekjeve (n = 19), dy persona ishin të vaksinuar plotësisht, te 17 persona janë paraqitur komorbiditete.

Janë kryer 3.996 teste përmes: ISHP-476, QSHP Shkup-110, QSHP Manastir-95, QSHP Prilep-55, QSHP Tetovë-5, QSHP Kumanovë-73, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-2, Mjekësi Ligjore-0, Spitali laboratorik Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji -0, SPQ “8 Shtatori”-0, Instituti i Mikrobiologjisë-187, Zhan Mitrev (Filipi Dytë) -104, Avicena-155, Biotek-183, Sistina-78, Laboratori Laor -76 , Sinlab-34, Remedika-17, Fertilitet-51, Genea-19, Laboratori Nikob-377, VFV Medikal-63, Eli Medika-50, Rojal Medika-8, Spektra-MM-28, Laboratori Rapid- 26, Zhan Mitrev Strumicë-13, Nova Lab Diagnostiks-4, Ramus-30, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë) – gjithsej 1.677.

Deri tani në vend janë kryer gjithsej 11.838.584 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vend që nga fillimi i epidemisë është 284.875, numri i të shëruarve është 264.443, numri i viktimave 8.705,, derisa numri i rasteve aktive është 11.727.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, shpërndarja sipas qyteteve është si vijon:

Shkup 131157, aktiv 7081

Kumanovë 15624, aktiv 496

Manastir 13612, aktiv 560

Prilep 13193, aktiv 311

Tetovë 12985, aktiv 381

Kavadar 9701, aktiv 425

Gostivar 9160, aktiv 229

Veles 8944, aktiv 295

Ohër 8287, aktiv 249

Shtip 7735, aktiv 118

Strumicë 7626, aktiv 226

Kërçovë 5168, aktiv 146

Koçani 4824 aktiv 119

Strugë 4528, aktiv 91

Gjevgjeli 4029, aktiv 151

Negotinë 3450, aktiv 156

Sveti Nikollë 2565, aktiv 86

Resnjë 2489, aktiv 71

Radovish 2410, aktiv 88

Kriva Pallankë 2293, aktiv 56

Dellçevë 1856, aktiv 57

Berovë 16, aktiv 13

Dibër 1544, aktiv 23

Vallandovë 1481, aktiv 63

Vinicë 1336, aktiv 27

Probishtip 1272, aktiv 13

Bogdanci 959, aktiv 54

Kratovë 910, aktiv 26

Krushevë 858, aktiv 14

Demir Hisar 796, aktiv 21

Makedonski Brod 671, aktiv 29

Makedonska Kamenicë 519, aktiv 14

Demir Kapi 521, aktiv 14

Pehçevë 446, aktiv 8

Dojran 248, aktiv 6.

Related posts

Pendarovski-Norlen: Presim përforcim të mbështetjes politike nga Suedia për eurointegrimet

D V

Edvin Kuc: Ndaj Zalgiris, Ballkani prezanton Kosovën dhe normalisht presim numër të madh të tifozëve

Redaksia

Pse është Rashkovski në liri? Përgjigjet Zaev!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More