Agjencia Zhurnal.mk.

Refuzuan vaksinimin e fëmijës, detyrohen të paguajnë dënim

Shkup, 2 Tetor – Prindërit e një fëmije tre vjeçar, i cili është në gjendje delikate shëndetësore që nga lindja, duhet të paguajnë një gjobë prej 300 euro për shkak se kërkuan vonesë të vaksinës, pasi fëmija kishte parametra jashtëzakonisht të ulët të hemoglobinës në gjak. “Fëmija është anemik, hemogolbina e tij është vetëm 66 dhe duhet të jetë nga 115 në 175. Por doktori gjatë vaksinimit nuk na bindi se nuk ishte asgjë, ndryshe nga disa mjekë të tjerë që na thanë krejt të kundërtën”, tha babai i fëmijës, Vladimir Shvatsov.

 

Dhe pikërisht këtu lindi problemi. Sipas Shvatsov, duke qenë se nëna nuk ishte dakord që fëmija të merrte vaksinën në atë kohë, ajo u detyrua të nënshkruante si refuzim të përhershëm, megjithëse në fakt ajo kërkoi vetëm një shtyrje. Mjeku e ka kushtëzuar me kthimin e kartës së shëndetit.

“Nuk kanë kaluar dy javë dhe kemi marrë një gjobë nga Inspektorati”. Dhe harrova të them që na thanë se vaksina është për tetanozin. Kur erdhi kjo fjali, pamë që nuk është vetëm për tetanoz, por ka edhe pesë sëmundje të tjera, pra është gjashtëvalente. Dhe me imunitet të dobët nuk e di a është në rregull, disi nuk është e kuptueshme për mua… Inspektori dhe Shkupi ku e kanë bartur dokumentin nuk e dinë se fëmija ka hemoglobinë të ulët 66. Ata e dinë që ne jemi p.sh. njerëz të pasur, kemi shumë para dhe do të japim para që të mos vaksinohet ky fëmijë, sepse askund nuk shkruhet se është anemik, anemik” – thekson Shvatsov.

Pretendojnë se nuk janë kundër vaksinimit. Ata thonë se për këtë e kanë telefonuar rregullisht Spitalin, aq më tepër që djali i tyre është në gjendje delikate shëndetësore. Por në asnjë rast nuk prisnin të ndëshkoheshin sepse kërkuan shtyrje, e cila ishte me rekomandim të mjekëve. Nga Inspektorati u tha se nëse fëmija vaksinohet deri më 13 tetor, dënimi do të anulohet. Por prindërit janë të shqetësuar se fëmija ishte i sëmurë për momentin.

Related posts

Antikorrupsioni kërkon padi penale kundër ish ministrit të Kulturës, Hysni Ismaili

Z.H

Regjistrohen 2.051 raste të reja me Kovid-19, shtatë të vdekur dhe 747 pacientë të shëruar

D V

Ekziston një plan që të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor të jenë pjesë e BE-së deri në vitin 2030

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More