Agjencia Zhurnal.mk.

Reforma zgjedhore bën bashkë pozitë e opozitë, të gjitha partitë do ta votojnë Ligjin

Të gjitha partitë politike janë pajtuar që Projektligji për reformën zgjedhore duhet që të kaloj në seancën e së enjtes, raporton Ekonomia Online. Me këtë projektligj janë pajtuar edhe partitë opozitare.

Adnan Rrustemi nga VV-ja tha se si parti e përkrahin këtë projektligj, duke paraqitur edhe ndryshimet e bëra.

“Po shqyrtohet një projektligj i rëndësishëm. Ky projektligj implikon secilin rekomandim të vëzhguesve të BE-së. ligj adreson shqetësimin me listat e votuesve, shqetësimet e diasporës. Numërimi i fletë votimeve nga kandidatë nuk do të bëhet në vend votime. Do ta përmirësoj procesin zgjedhorë dhe do të ndikojnë edhe ne forcimin e demokracisë. Esenca e këtij projektligji është se përmirëson sistemin, procesin dhe administrimin e zgjedhjeve”, tha ai.

Related posts

Familja Ademaj kërkon zhvarrosjen e Liridonës, duan ta varrosin në fshatin e tyre

Xh M

‘Më pagoi Naimi…”/ Ekzekutimi i Liridona Murselit, autori i krimit e bashkëshorti i saj u takuan para krimit: Policia hap kamerat

Xh M

Pacolli: Kushdo qoftë mbrapa këtij akti të tmerrshëm duhet ta marrë denimin maksimal

Xh M