Agjencia Zhurnal.mk.

Reeker: Marrëveshja e Prespës ka vendosur standarde për pjesën tjetër të rajonit dhe botës

Shkup, 1 korrik  – “Marrëveshja e Prespës kërkonte guxim politik. Kur flasim për trashëgiminë e tij, janë vendosur standarde për pjesën tjetër të rajonit dhe në të vërtetë për pjesën tjetër të botës, se si të zgjidhen konfliktet e hapura përmes dialogut”, tha në Forumin e Prespës ish-ambasadori i SHBA-së në Maqedoni, Philip Reeker.

Sipas tij, kjo Marrëveshje ka sjellë përfitime si për Maqedoninë ashtu edhe për Greqinë.

“Ai riafirmoi angazhimin e Greqisë ndaj Ballkanit Perëndimor dhe i dha mundësi Maqedonisë të shkojë përpara. Komuniteti ndërkombëtar njeh përparimin e vendit.

Shtetet e Bashkuara, Biden, Blinken dhe unë kam besim se Maqedonia e Veriut mund dhe do të bëjë gjithçka që duhet për të forcuar shtetin e së drejtës dhe çrrënjosur korrupsionin, për të siguruar të ardhmen e prosperuar të vendit. Shtetet e Bashkuara duan të qëndrojnë si partnerë krah për krah me vendin tuaj”, tha Reeker.

Related posts

Grubi uron komunitetin boshnjak: Respektojmë vlerat identitare të njëri-tjetrit, të bashkuar hapërojmë drejt integrimit të vendit në BE

Xh M

Boçvarski: Infrastrukrura moderne dhe cilësore është e pamundur pa bashkëpunim dhe mbështetje nga komuniteti profesional dhe akademik

D V

Xhaferi uron 28 Shtatorin – Ditën Ndërkombëtare të Boshnjakëve

D V
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!